Na město Olomouc se v těžké situaci obrátili s prosbou o pomoc starostové ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Vedení města se proto rozhodlo vypsat humanitární sbírku a ulehcit tamním obyvatelům těžký úděl v kritickém zimním období.

Město Černivci se potýká s vysokou koncentrací uprchlíků. Dočasný domov tam nalezly desítky tisíc lidí z východu Ukrajiny. Situaci komplikuje nefunkční infrastruktura, složitá logistika a obtížná dostupnost základních potravin a vybavení na zimu.

„Jedná se o zvlášť kritickou fázi války, kdy se nás nepřátelé snaží připravit o základní zdroje a funkční infrastrukturu během zimy. Proto je pro nás jakákoliv pomoc, která našim obyvatelům pomůže přečkat zimu v jejich domovech, neskutečně cenná,“ napsal v žádosti o pomoc primátor města Černivci Roman Kličuk.

Sbírka pro Ukrajinu. Ilustrační foto
V Uničově pořádají materiální sbírku pro ukrajinskou armádu

Humanitární krizi zažívá kvůli zničené infrastruktuře a přerušeným dodávkám energie také město Irpiň nedaleko Kyjeva.

„V době studeného podzimu a blížících se mrazů musíme zajistit běh nemocnice, dodávky tepla, vody a základních potřeb obyvatelům města, kteří přišli o domovy a musí bydlet v provizorních ubytovacích kapacitách. Sedmdesát tisíc obyvatel je bez vody, tepla a zdravotní péče,“ popsal aktuální situaci starosta Irpině Olexandr Markušin a požádal o alternativní zdroje energie, benzínové a dieselové agregáty.

Město Olomouc se rozhodlo vypsat materiální sbírku, přispět může každý. „Každá, třeba i malá pomoc v podobě balíčku těstovin, může pomoci v jejich domovech,“ míní primátor Miroslav Žbánek.

Svítilny, spacáky, konzervy i drogerie

Obě ukrajinská města teď nejvíc potřebují elektrocentrály, prodlužovací kabely, elektrické rozdělovače a rozvaděče, svítilny, baterie, elektrické přímotopy, plynová a naftová topidla a ohřívače, kanystry na pohonné hmoty.

Lidé zkoušení válkou a výpadky energií velmi ocení spací pytle, termodeky, deky a přikrývky. Pomoci je možné také nákupem trvanlivých potravin, konzerv, těstovin, rýže, dehydratovaných potravin a hotových jídel určených k dlouhodobému skladování.

Velmi poptávaná je rovněž dětská výživa, sušené kojenecké mléko a přesnídávky.

Z hygienických potřeb jsou vítané zejména šampony, mýdla, vlhčené ubrousky, zubní pasty, pleny pro děti i seniory a prostředky sanitární hygieny.

Vybavení a materiál je možné odevzdat do pátku 9. prosince v hasičské zbrojnici ve Chválkovicích.

Příjem darů probíhá vždy v pracovní dny od 9 do 12 hodin a od 14 do 18 hodin. U potravin a materiálu je nutná minimální doba expirace dva měsíce.