„Všechny nás to zaskočilo, ale musíme se podřídit. Budeme mít internetový obchod, hlavně se potřebujeme dostat do galerie,“ komentovala pracovnice jedné z obchodních jednotek.

Do obchodního centra lidé přicházeli především pro potraviny. Menší fronta byla po deváté hodině v lékárně.

„Měl jsem cestu zákazy nezákazy. Mám recept od lékaře. Beru lék na vysoký tlak. Teď bych ho měl brát tuplem pravidelně,“ pokoušel se o vtip pan Jaroslav.

Přišli a zavřeli

Od sobotní 6. hodiny zakázala vláda provoz restaurací a obchodů s výjimkou potravin, drogerií, lékáren, čerpacích stanic a prodejen s elektro zbožím či krmivem pro domácí zvířata. Uzavřela i fast foofy, s výjimkou prodeje jídla s sebou.

„Netušila jsem to. Co nadělám,“ pokrčila rameny slečna Iveta, když si četla upozornění před pobočkou společnosti McDonald’s na Horním Lánu.

Mimořádné opatření přerušilo také provoz služeb, s výjimkou prádelen a čistíren.

„Ráno jsme normálně přišli do práce a hned nato zavřeli. Umístili jsme na dveře upozornění a můžeme jít domů. Snad to finančně zvládneme. Zdraví je na prvním místě. Strach máme všichni,“ komentovala situaci kadeřnice z provozovny v olomoucké Litovelské ulice.

Osmý a devátý nakažený v kraji

V Olomouckém kraji byl v sobotu potvrzen osmý a devátý případ onemocnění Covid-19.

Podle epidemiologů jde u nejčerstvějšího devátého případu o nový případ na Olomoucku, který nemá spojitost s předchozími pozitivně testovanými osobami.

„Je zde cestovatelská anamnéza. Nakažená osoba byla v zahraničí, v Evropě,“ sdělila Deníku ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

„Je v izolaci, byla nařízena domácí karanténa,“ dodala.

Osmý nakažený, muž ročník 1934, podle informací Deníku naopak souvisí s předchozím případem z Litovelska. Je v karanténě.
Epidemiologové na Olomoucku trasují veškeré kontakty posledních potvrzených případů.

 „Opatření jsou nastavena a dodržována,“ ujistila epidemioložka.

Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov byli hospitalizováni doposud dva nemocní, a to pacient z Přerovska a Japonec, který žije v Olomouci. Podle posledních informací došlo k pozitivnímu vývoji u tohoto pětapadesátiletého manažera zahraniční firmy, jenž dostal zápal plic.

„Došlo u něj k určitému zlepšení,“ uvedl dopoledne pro Českou televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Odběry biologického materiálu na test Covid-19 v Olomouckém kraji byly do sobotního rána provedeny u 86 osob. V pondělí by měla začít provádět testy na koronavirovou infekci Fakultní nemocnice Olomouc. Denně jich může provést stovku.

V kraji již 21 případů koronavirové infekce  

Již 21 potvrzených případů nákazy koronavirem je v této chvíli v Olomouckém kraji. Informoval o tom hejtman Olomouckého kraj Ladislav Okleštěk. Od sobotního rána zasedá krizový štáb Olomouckého kraje. Přijata byla nová opatření.

Online reportáž

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in