Stejně jako loni je Olomouc v kategorii nad 15 tisíc obyvatel první.

Znamená to, že lidé nejpoctivěji separovali plasty, papír, sklo a nápojové kartony.

„Recept na úspěch Olomouce spočívá v dlouhodobé a systematické práci v oblasti nakládání s odpady a především v ochotě občanů přijímat pozitivně všechny novinky, které jim město připraví," řekl olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Připomněl, že Olomouc byla mimo jiné průkopníkem v zavádění třídění nápojových kartonů nebo ve sběru bioodpadů v některých městských částech.

Na Klášterním Hradisku v Olomouci v úterý společnost EKO-KOM vyhlašovala výsledky soutěže ve třídění odpadů mezi obcemi a městy nazvané O keramickou popelnici. V kategorii velkých měst zvítězila Olomouc.

Vedení města věří, že keramickou popelnici za první místo získá i napřesrok.

Spoléhá na nový projekt zaměřený na sběr plastů a papíru v lokalitách se zástavbou rodinných domů. U těch se mají objevit žluté a modré nádoby o objemu 240 litrů.

„Chceme obyvatelům zajistit vyšší komfort třídění. Jeho výsledkem má být větší množství a kvalita vyhozených materiálů na úkor směsného komunálního odpadu," vysvětlil primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09).

Zapojit se mohou lidé z míst, kde se kvůli nedostatku prostoru nedaří zřídit veřejně přístupná stanoviště na tříděný odpad.

Zjistit zájem Olomoučanů o vlastní barevné popelnice má dotazníkové šetření.

„Předpokládaný počet sběrných nádob je deset tisíc kusů. Dle požadavků, které vyplynou právě z dotazování, následně zajistíme rozmístění nádob a také jejich pravidelný vývoz, který předpokládáme v měsíčním intervalu," uvedl ředitel Technických služeb města Olomouce Miroslav Petřík.

Na Klášterním Hradisku v Olomouci v úterý společnost EKO-KOM vyhlašovala výsledky soutěže ve třídění odpadů mezi obcemi a městy nazvané O keramickou popelnici. V kategorii velkých měst zvítězila Olomouc.

Na Klášterním Hradisku v Olomouci v úterý společnost EKO-KOM vyhlašovala výsledky soutěže ve třídění odpadů mezi obcemi a městy nazvané O keramickou popelnici. V kategorii velkých měst zvítězila Olomouc. Autor: DENÍK/Ondřej Zuntych

Mezi vesnicemi nejlepší Grygov a Ostružná

Třídění v rodinné zástavbě je běžné v mnoha evropských zemích.

V Olomouci už technické služby začaly tento model zkoušet před třemi lety v městských částech Lazce, Černovír a Svatý Kopeček. Dobré výsledky rozhodly o jeho rozšíření na celé území města.

Olomouc spolupracuje se společností EKO-KOM, která spolu s Olomouckým kraje pořádá soutěž O keramickou popelnici.

Letos v ní mezi nejmenšími obcemi opakovaně uspěla Ostružná na Jesenicku, v kategorii mezi 501 a 2000 obyvateli skončil první Grygov na Olomoucku.

Mezi městy do patnácti tisíc obyvatel vyhrál Jeseník.