Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město prodává další domy na náměstí. Lékárna a Kejklíř neví, zda zůstanou

Olomouc – Dvě lukrativní nemovitosti na Horním náměstí v Olomouci – dům s Krajinskou lékárnou a dům s restaurací U Kejklíře – dostanou nové majitele. Radní odsouhlasili prodej dvou z posledních pár budov, které na náměstí vlastní, vybraným soukromým společnostem.

16.3.2010 73
SDÍLEJ:

Dům s Krajisnkou lékárnou na Horním náměstíFoto: DENÍK/Michal Kovář

Plánuje tak zacelit díru v napjatém rozpočtu města. Z obou domů vytěží téměř sto milionů. Prodej se však nelíbí současným nájemníkům bytových i nebytových prostor. Nevědí totiž, jak se k nim zachovají budoucí vlastníci. Negativně se k prodeji staví také dotázaný ekonom.

Prodej objektů schválila už rada města. U obou z nich ceny přesahují znalecké posudky o několik milionů, všichni vážní zájemci museli složit kauci kolem pěti milionů.

„U obou budov zákonné podmínky splnily pouze dvě společnosti. V případě domu na Michalské ulici jsme se rozhodli pro soukromou firmu Toda Ibex, která za budovu nabídla zaplatit jednačtyřicet milionů. Cena obvyklá, kterou stanovil znalecký posudek, činila sedmatřicet milionů,“ informovala náměstkyně primátora Hana Kaštilová Tesařová.

Restauratér: V centru zůstanou jen banky

V domě na rohu Horního náměstí, Michalské a Ztracené ulice sídlí restaurace U Kejklíře. Majitel František Pavlík investoval do stavebních úprav a interiérů přes jedenáct milionů. Navíc v domě má zázemí i kavárna Mahler, která soukromníkovi také patří.

„Určitě bych do toho peníze nedával, pokud bych tušil, že jednou dojde k prodeji obálkovou metodou. Nabídl jsem městu, že dům koupím za hodnotu znaleckého posudku, ale s tím jsem neuspěl. Rozhodnutí radnice může mít do budoucna negativní vliv nejen na budoucnost restaurace, ale i kavárny,“ popsal Pavlík.

Dům s restaurací U kejklíře

Podnikatel se totiž domnívá, že noví majitelé budou chtít vydělat na pronájmu a mohou jej několikanásobně zvýšit.

„Nebudou se ohlížet na to, zda je třeba zachovat služby, ale budou sledovat pouze otázku financí, aby z toho měli co největší příjem. Pokud se však zmenší počet služeb, rozhodně to ovlivní návštěvnost centra," míní resatauratér.

„Radnice prodává domy, kde jsou restaurace, kavárny nebo holičství, a tím ztrácí vliv na nabídku služeb. Nakonec se může stát, že zde budou jen finanční ústavy, které mají peníze na platbu zvýšeného nájemného,“ podotkl Pavlík.

Co bude s Krajinskou lékárnou?

Nového majitele dostane i dům s Krajinskou na rohu Horního náměstí a Ostružnické ulice. Ze dvou kupců vybrala politická reprezentace společnost Tourist centrum, která za objekt zaplatí sedmapadesát milionů.

Podle znaleckého posudku se cena obvyklá vyšplhala k necelým dvaačtyřiceti milionům.

V domě sídlí od 16. století lékárna. Podchytila radnice kupní smlouvu tak, aby provozovna v domě mohla i nadále zůstat?

„Krajinská lékárna je nebytový prostor a má smlouvu na dobu neurčitou. Budoucí vlastník může dát v případě jiných záměrů výpověď z nájmu se zákonnou tříměsíční lhůtou. Prodeje obou domů musí ještě schválit zastupitelstvo města,“ vysvětlila Kaštilová Tesařová.

Už dříve vyjádřili někteří z nájemníků domu i nebytových prostor obavu nad přístupem a záměry budoucího vlastníka.

Právní zástupkyně Pavla Odstrčila, majitele společnosti Tourist centrum a Hotelu Lafayette, který chtěl před časem získat také dům s pasáží z Horního náměstí na třídu Svobody, odmítla prozatím sdělit, jaké plány budoucí majitel s nemovitostí má.

Záměry přiblíží, až když transakci schválí zastupitelstvo.

Ekonom: Nesvědčí to o dobrém hospodaření

Podle dotázaného ekonoma je prodej majetku špatnou strategií, protože radní se snaží řešit krátkodobý výpadek příjmů prodejem dlouhodobého majetku.

„To nesvědčí o dobrém hospodaření. Vysokému zisku příliš nenahrává ani situace na realitním trhu, kde ceny nemovitostí víceméně stagnují na úrovni roku 2005. Způsoby řešení díry v rozpočtu, například vyšší daň z nemovitosti a prodej majetku, osobně odmítám. Každý se snaží hospodařit minimálně vyrovnaně, bez zbytečných dluhů. A když se nedostává příjmů, v prvé řadě omezuje vlastní výdaje. Prodej majetku je až poslední instancí. Skutečně nevím, proč totéž neplatí i pro město,“ poznamenal ekonom Marek Sedláček.

Doplnil, že radní prodejem domů upřednostňují jednorázový příjem a snížení celkové hodnoty dlouhodobého majetku města před zachováním majetku a příjmů z nájemného.

Radnice se brání, že prodej domů může být východiskem z krize.

„Cílem je posílit rozpočet města. Je to jedna z cest, jak zmírnit dopady hospodářské recese na rozpočet a investovat do oblastí, které jsou pro všestranné fungování města důležitější,“ uzavřela Kaštilová Tesařová.

SOUVISEJÍCÍ:

Nájemníci domu s pasáží: Vyhráli jsme bitvu, válku ne

Olomouc chce prodat domy na náměstí i vodojem, chybí ji peníze

Autor: Lucie Bukvová

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 73
SDÍLEJ:
Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller
10

Univerzitu Palackého dál povede dosavadní rektor Miller

Nové prostory Divadla na cucky na Dolním náměstí v Olomouci
9

V centru Olomouce už funguje nové divadlo s kavárnou. Takto vypadá uvnitř

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ náměstí Svobody ve Šternberku

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

VIDEO: Poznáte vandala, který počmáral zeď nákupního centra v Olomouci?

Policie žádá veřejnost o pomoc s dopadením vandala. Neznámý muž poškodil zeď nákupního centra v Olomouci na ulici 8. května.

Lídr ODS Michal Zácha odpovídal ON-LINE

Bývalý náměstek primátora Přerova, současný předseda kontrolního výboru přerovského zastupitelstva, otec tří dětí, sportovec, trenér fotbalových nadějí v Kozlovicích a nyní i jednička kandidátky občanských demokratů pro říjnové parlamentní volby v Olomouckém kraji.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení