Kromě prodeje nemovitostí, plánuje radnice i úspory a omezení některých investičních akcí. Město takto bude hospodařit minimálně do konce roku, v horším případě i ten příští. V rozpočtu mu totiž chybí čtvrt miliardy korun oproti původnímu předpokladu.

Jednou z možností jak červená čísla vyrovnat je prodej domů v historickém centru města. Záměr radních musí ještě projednat a schválit olomoučtí zastupitelé.

Město chce nabídnout k odkupu budovy na Horním náměstí: rohový dům na Michalské ulici, kde sídlí například restaurace U Kejklíře, rohový dům naproti radnice, kde je lékárna, a nemovitost v Pavelčákově ulici.

Magistrát chce prodat také objekt v Sokolské ulici a věžák s vodojemem na I. P. Pavlova, jednu z dominant panoramu města. Získat by tak chtělo zhruba sto milionů korun.

„Chtěli bychom zpeněžit domy s co největší výnosností, tak abychom doplnili rozpočet města. Nebudeme prodávat tak, jak v minulosti, kdy jsme domy rozdělili na jednotky. To bylo velmi složité. Chceme je prodat jednomu vlastníkovi,“ uvedla náměstkyně primátora Hana Kaštilová Tesařová.

Spor o prodej domů v pasáži

Město také prodává dva domy, které spojuje pasáž z Horního náměstí na třídu Svobody.

Jedním ze zájemců je společnost Hotel Lafayette, druhým pak Bytové družstvo Pasážka, které sdružuje současné nájemníky. Ti prosazují svůj nárok na předkupní právo. Město však při prodeji domů zvolilo obálkovou metodu.

„Obdrželi jsme dvě nabídky. Obě měly obsahovat výši kupní ceny, způsob úhrady a záměr, jak by dále chtěl nový majitel s objektem nakládat. Jedna nabídka byla konkrétní, druhá však ne. Proto jsme si ji nechali právně posoudit a vyhodnotit, a rozhodnutí jsme odložili,“ vysvětlila náměstkyně.

Výsledek tak bude známý až na další radě města.

Našli úspory za 112 milionů

Radnice nyní naléhavě hledá další možnosti, jak snížit náklady a zvýšit příjmy.

„Už jsme realizovali úspory na úrovni 112 milionů. Cílem je, aby šetření pocítil magistrát a městské organizace, nikoli občané. Tím však naše práce nekončí, protože budeme muset najít ještě stejnou částku, abychom rozpočet vyrovnali,“ informoval primátor Martin Novotný.

Podle něj nemá město mnoho možností, jak příjmy zvýšit. Jednou z nich je právě prodej zbytného majetku.

„Přehodnotíme seznam domů včetně některých historických budov v centru, které můžeme prodat,“ uvedl primátor a dodal, že jde o pomyslné třešničky, tedy objekty, které bylo složité v minulosti prodat nebo jsou s nimi spojené složité majetkoprávní vztahy.

Analytik: Nevýhodné, ale není jiná možnost

Finanční analytik však podotýká, že není výhodná doba na zpeněžení nemovitostí.

„Ceny jsou velmi nízko. Na druhou stranu, pokud chybí městům finance a jejich příjmy klesají, nedá se nic jiného dělat. Jestli je situace opravdu vážná a donutí města k prodeji majetku, který by mohl později vydělat více, tak jiná možnost už není,“ popsal Tomáš Vlk, finanční analytik společnosti Patria Finance.

Radnice také nyní připravuje rozpočet na příští rok. Podle primátora bude mít město málo peněz na investice.

„Ročně jsme investovali miliardu, příští rok se chceme dostat na sumu alespoň sedm set milionů,“ uzavřel Novotný.