Na post primátora byl na ustavujícím zastupitelstvu navržen dosavadní primátor Miroslav Žbánek jako jediný, neměl žádného protikandidáta.

Pro Žbánka nakonec hlasovalo všech osmadvacet zastupitelů nové radniční koalice tvořené vítězným ANO spolu s blokem ProOlomouc a Pirátů a hnutím spOLečně. Proti se vyslovilo deset zástupců opoziční koalice SPOLU, sedm zastupitelů se hlasování zdrželo.

Znovuzvolený primátor ocenil dosavadní spolupráci s koaličními partnery v minulém období, zejména ve složité době covidu i války na Ukrajině.

„Podařilo se udělat velký kus práce. Věřím, že se nám i v nové koalici, bude dařit nejenom plnění jednotlivých úkolů a slibů, které budou zakotveny v programovém prohlášení, ale doufám také, že zvládneme pokračovat v dobrém lidském souznění a kolegiálním týmovém duchu, abychom za čtyři roky mohli zastupitelům i občanům města Olomouce předložit pozitivní hodnocení naší práce,“ řekl primátor.

Podpis nové koaliční smlouvy v Olomouci: zleva Otakar Štěpán Bačák (spOLečně), Miroslav Žbánek (ANO), Tomáš Pejpek (ProOlomouc) a Viktor Tichák (Piráti)
Podepsáno: Olomouc povede nová koalice. Kdo bude radním a čemu má velet

Prvním náměstkem primátora se stal Otakar Štěpán Bačák (spOLečně), dalšími náměstky jsou Tomáš Pejpek (ProOlomouc+Piráti), Miroslava Ferancová (ANO), Viktor Tichák (ProOlomouc+Piráti), Miloslav Tichý (ANO) a Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc+Piráti).

Neuvolněnými radními jsou Eva Kolářová (ANO), Jaromír Lošťák (ANO), Václav Kryl (ANO) a Lukáš Krbeček (spOLečně). V průběhu ustavujícího zasedání olomouckého zastupitelstva byl schválen také zastupitel určený pro spolupráci na pořizování územně plánovací dokumentace, stal se jím Pavel Grasse (ProOlomouc).

Na podobě olomoucké vlády se Žbánkem v čele se dohodly už dříve strany nové rady města Olomouce. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají převahu 28 hlasů. 
Zastupitelé koalice SPOLU, v olomouckých volbách druhé v pořadí, usedli v opozičních lavicích, stejně jako zástupci SPD a STAN.

Záleská: Změnu si voliči nepřáli a budou ji mít

Lídryně koalice SPOLU a opoziční zastupitelka Markéta Záleská a upozornila na to, že v komunálních volbách od voličů získaly nejvíc hlasů strany, které dosud byly ve vedení města.

„Z toho by se dalo vyčíst, že si tedy voliči změnu nepřáli a přesto ji budou mít. Nám byla v tuto chvíli přisouzena opoziční role, tuto skutečnost bereme vážně a se vší zodpovědností. Budeme se opoziční práci věnovat důsledně a konstruktivně ve prospěch Olomouce a Olomoučanů,“ ujistila Markéta Záleská.

Zároveň se ještě před hlasováním o podobě nového vedení města pozastavila nad novou koaliční smlouvou, která byla v Olomouci podepsána v pondělí 17. října.

„Vypadá jako kosmeticky upravená smlouva z minulého volebního období. Mnoho slibovaných věcí, které padly v rámci volební kampaně, jsou, dle našeho mínění, pro toto nelehké období, v němž se nacházíme, nereálné. Zastupitelský klub tudíž nepodpoří nové personální složení rady města Olomouce,“ komentovala rozhodnutí zastupitelského klubu lídryně koalice SPOLU.

Galerie nových olomouckých zastupitelů, 2022
NOVÍ ZASTUPITELÉ v Olomouci. Podívejte se, koho jste si zvolili

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, v zastupitelstvu má 16 mandátů. Druhé bylo SPOLU s deseti mandáty, třetí koalice ProOlomouc a Piráti má osm mandátů. Po pěti mandátech má SPD a Trikolora, čtyři spOLečně a STAN má dva mandáty.

Koalice SPOLU, již tvoří v minulém období vládnoucí ODS a lidovci dohromady s TOP09, skončila nakonec v opozici. Vítězné ANO dalo přednost hnutí spOLečně a koalici ProOlomouc s Piráty. 

Výsledky voleb
Zářijové komunální volby v Olomouci vyhrálo hnutí ANO se ziskem 31,8% hlasů, druhá byla koalice SPOLU s 19,6%, třetí ProOlomouc a Piráti s 15,5%.
Za nimi vyskočila SPD a Trikolora s 11,4%, páté skončilo spOLečně 8,7%. Do zastupitelstva se dostalo ještě STAN se Zelenými s 5,7%.

Nové vedení města Olomouce

- primátor Miroslav Žbánek (ANO) Kancelář primátora, interní audit a kontrola, ochrana obyvatel, právní oblast, zahraniční vztahy, zastupování statutárního města Olomouce navenek, Městská policie Olomouc a Zoologická zahrada Olomouc.
Náměstci a kompetence:
- Otakar Štěpán Bačák (spOLečně) Ekonomika, řízení a kontroling městských firem, městská zeleň a odpadové hospodářství a Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce.
- Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti) Strategický rozvoj, útvar hlavního architekta, rozvoj a směřování IT, SmartCity.
- Miroslava Ferancová (ANO) Majetkoprávní záležitosti, doprava, sport, Hřbitovy města Olomouce.
· Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti) Školství, kultura, cestovní ruch, komise městských částí a detašovaná pracoviště, Knihovna města Olomouc, Moravské divadlo Olomouc, Moravská filharmonie Olomouc a příspěvkové organizace v oblasti školství, u nichž plní SMOl funkci zřizovatele (mateřské a základní školy).
- Miloslav Tichý (ANO) Investice, dotační projekty.
- Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti) Sociální politika, bytová politika.

Neuvolnění členové rady města Olomouce
- Eva Kolářová (ANO)
- Jaromír Lošťák (ANO)
- Václav Kryl (ANO)
- Lukáš Krbeček (spOLečně)