Na verdikt v úterý upozornila ČTK. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v minulém týdnu informovalo, že stavět by se mělo začít už příští měsíc. Hotovo by pak mohlo být na konci roku 2025.

Zemědělci se obávali dopadů stavby na areál na okraji Krčmaně, kde chovají skot. Podle správních soudů však stavební povolení představuje dostatečnou záruku.

V dostatečné míře z něj podle soudců vyplývá povinnost zkoordinovat stavební práce tak, aby nedošlo k zásahu do výkonu vlastnických práv společnosti.

Stavbu dálničního úseku dlouhého 7,6 kilometru mezi Olomoucí a Kokory řešily soudy poté, co se proti vydanému povolení odvolala společnost AGRA Velký Týnec. U ostravského krajského soudu uspěla. Nejvyšší správní soud (NSS) ale následně vyhověl stížnosti Ministerstva dopravy a ŘSD.

Zemědělci se obávají o skot

Zemědělci se obávají dopadu stavby a provozu na dálnici na chov zvířat. V místě budoucího staveniště dálnice na okraji Krčmaně mají starou kalovou jímku, bez níž nelze chovat dobytek.

Konkrétně k demolici jímky uvedl NSS, že z podmínek povolení vyplývá, že nemůže dojít k demolici jímky, jež je podmínkou výstavby dálnice v tomto úseku, dokud nebude v areálu zprovozněna nová jímka.

„Obdobné podle Nejvyššího správního soudu platí pro vybudování nových obslužných komunikací v areálu,“ uvedl Ústavní soud v posouzení opodstatněnosti ústavní stížnosti. Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

Vizualizace dálnice D55 Olomouc - Kokory
D55 z Olomouce už má firmu, stavba vypukne brzy. Kdy má být hotovo?

ŘSD v minulém týdnu informovalo, že stavba nového dálničního úseku začne v druhé polovině dubna. V soutěži vybralo firmu Eurovia CS, která zvítězila nejvýhodnější nabídkou. Cena spadla skoro o pětinu. „Stavbu má realizovat společnost EUROVIA CS, a.s., která podala nejvýhodnější nabídku, za 1 947,9 milionu korun bez DPH,“ informoval na Twitteru generální ředitel (ŘSD) Radek Mátl.

O velkou zakázku usilovalo celkem sedm firem. Nabídky byly v rozmezí od 1,947 do 2,597 miliardy korun (bez DPH). Pro porovnání předpokládaná cena stavby úseku zahrnujícího celkem 131 stavebních objektů včetně osmi nových mostů a osmi protihlukových stěn byla stanovena na 2 410, 522 milionů (bez DPH).

Stavět se má za měsíc

Úsek D55 z Olomouce do Kokor má od loňského podzimu pravomocné stavební povolení a finišuje majetkoprávní příprava. Stavět by se mělo začít už příští měsíc. „Zahájení realizace stavby plánujeme na druhou polovinu dubna tohoto roku,“ informoval v minulém týdnu Radek Mátl.

Podle ŘSD by se po novém úseku dálnice mohlo začít jezdit již na konci roku 2025.

Dálnice D35 z Mohelnice do Čech získala dalších pár důležitých razítek
D35 z Mohelnice do Hradce už má skoro všechna územka. Kdy bude hotovo

Úlevu to přinese obyvatelům Krčmaně, odkud autostráda odvede tisíce aut, které vesnicí denně projíždějí. „Čekáme, kdy se už začne skutečně stavět, protože doprava přes obec je neúnosná. Pevně doufáme, že už nebudou žádné komplikace,“ reagovala starostka Krčmaně Eva Sztwioroková.