V Olomouci zabojovalo vedení města zejména o zachování pošt na Horním náměstí a v Holici. Zejména úřadovna v paláci v centru byla občany hojně využívaná a měla bezbariérový přístup.

Radnice nějakou dobu jednala s vedením státního podniku o možném převodu nemovitosti s tím, že město by s úřadovnou pomohlo. Dne 30. června 2023 nakonec byla olomoucká filiálka č. 8 v provozu naposledy.

„Od té doby chodím na poštu do Šantovky. Jednou, někdy dvakrát týdně. Velké fronty nejsou. Dokonce bych řekla, že věci vyřídím rychleji než dříve. Skoro pokaždé jsou otevřené všechny přepážky,“ hodnotila po roce od uzavření části olomouckých pošt paní Milena z Hodolan.

Podobné zkušenost má pan Jindřich, který žije v centru. I on chodí nejčastěji na poštu v Šantovce.

„Někdy jdu na řadu rovnou, jindy, v době důchodů nebo kolem poledne, si musím počkat. Maximálně dvacet minut, to se dá přežít. Na poštu chodím jednou dvakrát do měsíce. V Šantovce mají na poště do devíti do večera, což je fajn,“ sdělil Olomouckému deníku dvaasedmdesátiletý muž.

Problémy byly zpočátku na poště v Jeremenkově ulici. Ty se podařilo vyřešit prodloužením provozní doby ve dnech, kdy filiálka otvírala až v 10:00.


Nahrává se anketa ...

„Upravili to a hned byly menší fronty. Fakt je, že kolem poledne a hlavně v době důchodů čekám dvacet i více minut. Dnes jsem byla hotová hned,“ svěřila se paní Gizela ve středu 19. června před 16. hodinou. K poštovní přepážce musí služebně denně. Soukromě chodit přestala a využívá konkurenci a internet.

Objednejte se na konkrétní čas

Vedení České pošty doporučuje klientům, aby využívali možnosti se na pobočky s vyvolávacím systémem předem objednat na konkrétní čas.
„Na webu postaonline.cz/rezervace nebo také v mobilní aplikaci Pošta Online si jednoduše vybere termín a službu, které se plánovaná návštěva týká. Rezervace je obratem potvrzena sms zprávou a e-mailem, kde klient najde rezervační kód. Ten pak při příchodu na poštu jen zadá do vyvolávacího systému a obratem jde na řadu. Objednávat se je nutné minimálně den předem,“ poradil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Značné obavy z důsledků uzavření poboček měli také v Litovli, kde skončily úřadovny v Chudobíně a Unčovicích. Místní musejí do Litovle na poštu urazit přes pět kilometrů.

„Bojovali jsme, ale nevybojovali. Pro poštu byly naše argumenty slabé,“ ohlédl se starosta města Viktor Kohout. „Největší obavy měli starší občané. Já se obával náporu na pobočce v Litovli, problémů s parkováním. Nic takového se nekonalo,“ zhodnotil po roce starosta.

Stížnosti občanů, že by byli s fungováním přeživší pobočky nespokojeni, neobdržel žádné. „Máme informace, že na pobočce snad dokonce klesly tržby, což je překvapující. Lidé zřejmě více využívají konkurenty v doručování zásilek a od covidu i starší generace stále lépe ovládá internet,“ zamýšlel se.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka v souvislosti s redukcí poboček na legislativou určený rámec - 2900 tuzemských poboček - nezaznamenala Česká pošta žádný zásadní problém. „Pokud porovnáme počet klientů, kteří navštívili všechny pošty v celé republice v letošním květnu s loňským květnem, došlo k jejich poklesu o více než třicet tisíc,“ sdělil mluvčí Olomouckému deníku.

Česká pošta se postupně zbavuje nepotřebného majetku prostřednictvím elektronických aukcí. V červnu se podniku podařilo prodat palác na olomouckém Horním náměstí. Minimální cena nemovitosti byla stanovena znaleckým posudkem na 130 milionů korun. Vítěz nabídl 130,5 milionu.

Podle informací Olomouckého deníku je kupujícím firma z Olomouce. „Identitu nového majitele zveřejníme po zápisu do katastru,“ uvedl ke kupujícímu mluvčí pošty Ivo Vysoudil.

O areál v Ladově ulici má zájem město i vzhledem k lepší dopravní dostupnosti a parkovacím kapacitám – v porovnání s nemovitostí na Horním náměstí, o které radnice také uvažovala. Na prodej jsou prostory zrušené pobočky v Litovelské ulici a v Raisově ulici v Nemilanech.

V dalších nemovitostech v Olomouci byla pošta v nájmu. Dva objekty, kde vloni skončila pošta, vlastní město Olomouc - na návsi Svobody a v Kyselovské ulici. Prostory plánuje využít samotné město, přesněji příspěvkové organizace. Využití osiřelých prostor řešily i městské úřady v Litovli a Uničově.

Zrušené pošty na Olomoucku:

OLOMOUCNáves Svobody 41 – Holice
Kyselovská 74 – Slavonín
Raisova 8 – Nemilany
Pavlovická 38 – Pavlovičky
Litovelská 1 – Nová Ulice
Hněvotínská 1 – u FN Olomouc
Horní náměstí 27

LITOVELChudobín
Unčovice

ŠTERNBERK

Bojovníků za svobodu 7

UNIČOV

Střelice