Město Olomouc poskytne partnerskému městu v Číně 200 respirátorů v hodnotě 20 tisíc korun. „Z Kunmingu se na nás obrátili s prosbou o poskytnutí věcného daru. Do Číny proto pošleme respirátory, které mají pomoci v boji proti nebezpečné nákaze,“ informoval náměstek primátora Karel Konečný, který má v kompetenci zahraniční vztahy.

Podle zákona o obcích může město poskytnout dar ve výši do 20 tisíc korun na základě rozhodnutí městské rady.

„Jsme si vědomi toho, že jde spíše o symbolickou pomoc, ale určitě rychlou a účinnou. Pokud bychom se rozhodli pro jinou, nákladnější formu pomoci, museli bychom čekat na jednání zastupitelstva,“ vysvětlil náměstek primátora Matouš Pelikán.

Respirátory si převezmou zástupci čínské ambasády v Praze. Ta shromažďuje materiální pomoc věnovanou partnerskými městy, institucemi nebo dárci ve veřejných sbírkách. Do Číny budou ochranné pomůcky proti koronaviru poslány hromadně.

„Chci ubezpečit, že tento projev solidarity rozhodně není na úkor naší bezpečnosti. Respirátory se totiž podařilo zajistit ještě z volných zásob na trhu, nejdou z materiálních zásob odboru ochrany magistrátu,“ ujistil náměstek primátora Martin Major.

Město Olomouc uzavřelo memorandum o přátelství s Kunmingem v září 2015. Město leží v jihozápadní části Číny, je hlavním městem provincie Yunnan. Má okolo 7 milionů obyvatel a je často nazýváno městem věčného jara. Patří k předním čínským vývozcům květin. (mak)