Lidé se mohou těšit na pestrý program.

Chybět nebudou hudební vystoupení, ohňová a žonglérská show, soutěže, stánky s kartářkami nebo expozice mučících nástrojů.

Akce se bude konat poslední dubnový den odpoledne a pak bude pokračovat až do 1. května.

Pálení čarodějnic je tedy naplánované na takzvanou Filipojakubskou noc. Jde o starý lidový zvyk a svátek, který souvisí s příchodem jara. Tradice je také spojená s pálením ohňů, které měly očistnou funkci a měly chránit lidi a jejich majetek před zlými silami, symbolicky spodobněnými postavami čarodějnic.

„Svátek souvisí též s hojností jídla a pití, s opékáním masa a zábavou. Pravidelně se koná v mnoha městech u nás a i v jiných evropských zemích,“ vysvětlila mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

Odpoledne bude pro rodiny s dětmi

Vedení města se proto rozhodlo, že tradici zavede i v Olomouci. Chce tak podpořit turistický ruch a oživit společenský život na začátku jara.

„Chceme tak rozšířit nabídku akcí pro veřejnost.Výhodou Pálení čarodějnic je, že druhý den je státní svátek, takže lidé mají volno a nemusí do práce. Akce se bude konat v areálu letního kina,“ popsal náměstek primátora Jan Holpuch.

Program začne už odpoledne. Zaměří se hlavně na rodiny s dětmi. Samotná akce se však protáhne až do pozdních nočních hodin.

„Uspořádáme různé soutěže, například o nejlepší čarodějnickou masku. Děti si budou moci nechat malovat na obličej, mohou také zhlédnout projekci večerníčku Malá čarodějka nebo filmu Saxána – Dívka na koštěti,“ nastínil náměstek.

Velká vatra i ohýnky na špekáčky

Vrcholem programu bude zapálení velké vatry s vyřezávanou postavou čarodějnice.

Rozhoří se i další malé ohně v areálu, kde si budou moci návštěvníci opékat špekáčky.

Atmosféru doladí koncert olomouckých skupin, jejichž repertoár se zaměří na keltskou, country a bluegrassovou hudbu.

„Klademe důraz na rozmanitý doprovodný program. Několikrát vystoupí Cirkus LeVitare se svojí žonglérskou a ohňovou show, která vyvrcholí menším ohňostrojem. Věřím, že zábavu si zde najde opravdu každý,“ podotkl náměstek.

Kladivo na čarodějnice

Program doplní stánky s kartářkami a věštkyněmi, u kterých zájemci nahlédnou do své budoucnosti. K vidění bude i expozice mučících nástrojů, návštěvníci si nakoupí ve stánku s bylinkami a lektvary či s voodoo panenkami.

„V pozdních večerních hodinách promítneme český film Kladivo na čarodějnice od Otakara Vávry. Rádi bychom také uskutečnili charitativní akci s podporou některého z olomouckých útulků s kočkami, kde by si návštěvníci mohli adoptovat čarodějnou kočku,“ doplnil Holpuch.

Detailní program odpoledne i večera se nyní připravuje.