Událost s názvem Queer friendly party, kterou budou v pátek hostit prostory multižánrového klubu S-Cube, je první akcí svého druhu v hanácké metropoli.

Organizátoři nabídnou během netradičního večera například travesty show v podání hlavní hvězdy a tuzemské jedničky ve svém oboru, sestavu Scandal Ladies, připraveny jsou také soutěže o nejkrásnějšího muže a ženu, filmová projekce či prodej tematického oblečení.

Samotné party bude předcházet vernisáž surrealisticky erotických snímků fotografa 3-Stana a zmíněná projekce filmu s queer tématikou.

„Nedílnou součástí bude také osvětový doprovodný program. Zastoupeno bude například občanské sdružení Podané ruce,“ prozradil Ondřej Martínek, producent S-cube.

Průvodkyní večera bude Barbara Hacsi, moderátorka lesbických a gay pořadů Q v České televizi a Gate na Expresradiu.

O hudební produkci se postará dj Gen Dilini z pražského klubu Radost FX a dj Gari.

„Queer je zastřešující termín pro neheterosexuální minoritu ve společnosti. Zmíněný pojem často zahrnuje rovněž lidi, kteří jsou podporovateli těchto menšin či se ztotožňují s jejich idejemi, jako jsou tolerance, otevřená společnost a liberální přístup,“ vysvětlil Martínek.

Někdy se pro queer komunitu užívá zkratka LGBT, která vychází z anglických slov lesbian, gay, bisexual a transsexual.

Ačkoli má být jmenované setkání demonstrací tolerance, organizátoři se připravují i na možnou návštěvu například příznivců extrémistických hnutí.

„Často takovéto akce doprovází i konfliktní incidenty, zejména od pravicových extrémistů. Věříme však, že se nic zásadního nestane,“ řekl Jaromír Krátký jeden z pořadatelů.

Stejně tak policie naznačuje, že by se nemělo jednat o nijak zvlášť významnou událost, která by mohla přilákat konflikty. Přesto budou situaci monitorovat.

„Určitě budeme z naší strany věnovat pozornost, aby nedošlo k narušení akce a porušení zákonů,“ uvedla Marie Štrbáková, policejní mluvčí.

Queer friendly party startuje v olomouckém klubu S-cube v pátek v 18 hodin.