„Jestli to praská? Dnes teprve vyjíždíme, včera místy byl slyšet praskot,“ popisoval jeden z návštěvníků.

„Vyrůstal jsem u rybníka, tedy ne u tohoto, a nikdy jsme tloušťku neměřili. Mělo by to být v pořádku. Každopádně se nesmí vytvářet hloučky, více lidí na jednom místě, to v žádném případě,“ dodal muž, když si nazouval brusle.

Od vánoční povodně zatopené louky a pole u lužních lesů na Olomoucku zamrzly a prohánějí se na nich bruslaři. Na snímku bruslí školáci na poli ve Střeni, 12. ledna 2024.
Zatopená pole u Olomouce zamrzla v obří kluziště. Takto si je užívají bruslaři

Podle výsledků pátečního měření týmem restaurace Terasa sice pokrývá jezera souvislá ledová vrstva, její tloušťka ale dosahovala přibližně sedmi centimetrů. O bezpečné síle se dá hovořit, když je alespoň deset.

„Výsledky nejsou dobré. Vstup na jezero (ledovou plochu) nedoporučujeme! Kdo si vyzkoušel udělat pár krůčků, jistě si všiml, jak to pod ním praská,“ informovali v pátek na sociálních sítích.

VIDEO: Bruslaři na rybníku u litovelského gymnázia:

Zdroj: Tauberová Daniela

Od pátku se bruslí na rybníku před litovelským gymnáziem. Město nechalo led přeměřit a dalo radovánkám zelenou. „Led má k dnešnímu dni dvanáct až patnáct centimetrů, a tudíž by to pro osobní bruslení mělo být již bezpečné,“ sdělil v pátek starosta Litovle Viktor Kohout.

K rybníku byl na víkend přesunut stánek s občerstvením a pracovníci technických služeb upravili osvětlení pro veřejné bruslení.

Živo bylo v sobotu i na menších rybnících v okolí Olomouce, například v Křelově-Břuchotíně.

ZÁSADY BEZPEČNÉHO BRUSLENÍ V PŘÍRODĚ

  • Nevstupovat na led, dokud se nepřesvědčíte o jeho dostatečné síle a pevnosti – bezpečná síla ledu je minimálně deset centimetrů a má namodralou barvu,
  • Pokud při vstupu na led uslyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh, případně si lehněte a rozložte tak svoji váhu. Pokuste se doplazit na břeh, pokud to není možné, zůstaňte ležet a snažte se přivolat pomoc,
  • Jestliže se propadnete do ledové vody, nepropadejte panice. Paže rozložte ze široka na led a neustálým kopáním nohama se snažte dostat co nejdál na led a plazením co nejkratší cestou na břeh,
  • Pokud se propadne pod led někdo z vašeho okolí, volejte tísňovou linku. Nikdy se k danému místu nepřibližujte ve stoje. Klekněte si nebo se plazte. Na pomoc si vezměte hokejku, případně delší větev, bundu, opasek nebo lano,
  • Zachráněnému se snažte zajistit teplo a suché oblečení,
  • Pokud začne praskat led i pod vámi, ihned se vraťte na břeh a přivolejte hasiče na lince 150 nebo 112.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje