Pasáž spojující třídu Svobody a Horní náměstí má stále stejnou podobu z 90. let minulého století. Olomoučané tam dosud chodili nakupovat do malých obchůdků s různým sortimentem, dlouhá léta využívali také kadeřnictví, malé bistro a další doplňkové služby. Celý prostor si už po téměř třech desetiletích užívání zaslouží větší rekonstrukci.

Cíl: zklidnění prostoru a návrat kvality

Na přípravě projektové dokumentace nyní pracuje olomoucký atelier-r v čele s architektem Miroslavem Pospíšilem.

„Současná podoba pasáže je silně ovlivněna posledním razantním stavebním zásahem z devadesátých let minulého století a následnou devalvací provozní a funkční náplně. Hlavním cílem předloženého návrhu je ´očištění´ a zklidnění prostoru a navrácení kvality, která do této části města patří,“ vysvětlil Miroslav Pospíšil.

Atraktivní umístění pasáže v městské památkové rezervaci a návaznost na centrum města umožňuje vytvoření jedinečné gastrozóny s možností posezení nebo rychlého nákupu kvalitních potravin s sebou.

Objekt bývalé Jednoty, 4. srpna 2023.
Z budovy Jednoty mizí plášť. Chystá se proměna s exotickou restaurací na střeše

„Olomoučané tam budou využívat pekárnu s posezením. Nebude chybět ani prodej čerstvé zeleniny nebo masna s kvalitními výrobky od vybraného dodavatele. Celý koncept se samozřejmě postupně vyvíjí, ale rozhodně v budoucnu počítáme s kompletním využitím pasáže pro gastronomii,“ sdělil zástupce investora Martin Odstrčil.

Pestrá nabídka lokálních produktů

Jednotlivé provozovny pak budou mezi sebou kooperovat. Na zákazníky tak čeká pestrá sezonní nabídka lokálních potravina a produktů, které budou dodávat místní výrobci potravin i samotní farmáři.

Změny se postupně odehrají nejen v samotné pasáži, ale také v obytných částech domů, které k pasáži patří. „Je nezbytné, aby bydlení a obchodní prostory byly nastaveny na stejnou kvalitativní úroveň, a to nejen architektonickou. Z pasáže se stane komunitní prostor, kde se nákupy spojí s ochutnávkou produktů, občerstvením, ale i kulturou a odpočinkem,“ popsal architekt Miroslav Pospíšil.

Ubytovna v Riegrově ulici končí, 9. srpna 2023
VIDEO: Ubytovna v Riegrově ulici končí. Početné rodiny musejí pryč

A jak je záměr na kompletní rekonstrukci pasáže spojující třídu Svobody a Horní náměstí daleko? Podle zástupce investora je již vypracována architektonická studie, která byla průběžně konzultována s odborníky z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Aktuálně se připravuje dokumentace pro stavební povolení. „Lze předpokládat, že stavební práce by mohly být zahájeny koncem příštího roku,“ upřesnil Martin Odstrčil.