Do Brna se dostanou autobusy vypravenými z jednotlivých farností, zvláštními vlaky nebo „po vlastní ose“. Na Olomoucku se již udalo patnáct tisíc místenek.

S celou rodinou odjet na setkání se rozhodla i Olomoučanka Lenka Černínová.

„Když tu byl na návštěvě papež Jan Pavel II. měla jsem malé miminko, takže jsem na mši nebyla. Sledovala jsem jen televizní přenos. Byli jsme se tehdy podívat alespoň na ulici, když papež projížděl a žehnal. Byla v tom obrovská pozitivní energie,“ vzpomíná Černínová.

Brněnského setkání se původně nechtěla zúčastnit, na poutě nechodí a masovým akcím příliš neholduje. Na neděli měla původně rodina naplánovaný výlet do Znojma. Nakonec se rozhodli jej propojit s návštěvou velkolepé akce.

„Naši synové ve věku dvanácti a čtrnácti let říkali, že spolužáci tam také jedou. Dopravíme se tam autem, místenky jsme si zajistili ve znojemské farnosti, kde budeme i bydlet,“ popsala věřící.

Co od akce očekává? „Hlavně duchovní podporu. Zajímá mě, jestli na mě Svatý otec zapůsobí podobně jako předchozí papež,“ uvedla Černínová.

Na Olomoucku se o místenky přihlásilo asi patnáct tisíc věřících.

„Z děkanátu vypravíme celkem deset autobusů. Jsou tu však i další možnosti – lidé se mohou dopravit i vlakem či vlastními auty. Nikdo nemusí mít strach, že by se nedostal, místenky lze sehnat na místě. Není třeba se ničeho obávat,“ ujistil olomoucký děkan František Hanáček.

Autobus na setkání s hlavou církve vypravují i ve farnosti v Dubu nad Moravou. „Dopravu u nás využije asi pětadvacet lidí, další pojedou autem. V Charvátech je ještě větší zájem,“ uvedl kněz Jan Kornek.

V dómské a hodolanské farnosti raději vsadili na zvláštní vlaky, které vypravují České dráhy.

„Jsou tři možnosti zpátečního odjezdu. Nakoupili jsme tedy skupinové jízdenky po dvou až osmi lidech. Každý se pak může rozhodnout pro svůj zpáteční vlak. Přihlásilo se kolem osmdesáti lidí,“ sdělil farář Bohumír Vitásek.

Kdo se rozhodne jet z Olomouce autem, může dojet do Brna po dálnici, sjet z exitu číslo 203 a zdarma zaparkovat v areálu „starého letiště“ u Těžební ulice. Z parkoviště pak pojedou do Tuřan bezplatné autobusy. Mše svatá začne na letišti v deset hodin.

Do Brna se sjede také na tisíc kněží. Pro jejich farnosti to znamená, že většina nedělních mší nebude. Některé kostely, třeba v Hodolanech či na Nové ulici, přesouvají mše na večer.

Věřící, kteří se setkání s hlavou katolické církve nezúčastní, mohou do kostelů zavítat i v sobotu večer. Svoji bohoslužbu si však mohou věřící tentokrát prožít i v přímém přenosu.