„Osazení kamene bylo ze strany tehdejší Rady města Olomouce v čele s exprimátorem Antonínem Staňkem odmítnuto. Jako autoři jsme opakovaně žádali o diskuzi, o přizvání historiků a autorit nad podobou textu,“ uvedli architekti Lukáš a Eva Blažkovi a Vojtěch Jemelka.

Nyní kámen s textem na prostranství u památníku v Havlíčkově ulici doplnili. „Jedná se o model v reálné velikosti. Nápis je zkratkovitý,“ vysvětlili.

Památník osvobození Rudou armádou je nyní ve spodní části zakrytý poté, co tam neznámý vandal před týdnem nasprejoval hákové kříže.

Jejich odstranění provede v nejbližších dnech odborná restaurátorská firma. Objekt je na seznamu nemovitých kulturních památek. Po pachateli policie pátrá.

V rámci úprav okolí památníku byl navržen kamenný blok s nápisem:
Na konci 2. světové války Rudá armáda bojovala o osvobození města Olomouce. Od 7.5. do 9.5.1945 se bojů spoluúčastnilo i mnoho českých vlastenců. Čest všem padlým rudoarmějcům a jejich českým spolubojovníkům. 21.8.1968 sovětská armáda okupovala Československo za jeho zápas o politickou nezávislost. Po listopadové revoluci v roce 1989 musela Československo opustit.
Zdroj: Ječmen studio

Nasprejované hákové kříže na památníku Rudé armády v Olomouci jsou zakryté. Odstranit barvu z pískovce se zatím nepodařilo. 23. března 2022
Památník Rudé armády zůstane dál zakrytý. Hákové kříže musí "smazat" restaurátor