Dvacet tisíc studentů univerzity tvoří přibližně pětinu celkového obyvatelstva. Život ve městě se tedy s jejich příchodem značně promění.

Provozovatelé klubů, hospod i divadel se na studenty těší. Příval lidí jim zvedne tržby.

První studentské akce jsou v plánu hned tento týden.

„První party k zahájení semestru plánujeme už dnes. Na návštěvnosti klubu se příjezd studentů samozřejmě promítne,“ popsal provozovatel U-klubu Leo Friedl.

Někteří studenti přijeli už o víkendu.

„Koleje kolem nás už nezejí prázdnotou, už se plní,“ popsal situaci Leo Friedl, jehož klub se nachází přímo v areálu vysokoškolských kolejí.

Těší se divadla i majitelé bytů

Větší návštěvnost očekávají i v divadlech a muzeích.

„S příchodem semestru každoročně zintenzivňujeme program a na studenty čekáme i se spuštěním různých celoročních kurzů,“ řekl ředitel Divadla na cucky Jan Žůrek.

„Na nové studenty se těšíme a věříme, že si najdou cestou i k nám,“ lákal mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.

Protože ne všichni studenti chtějí bydlet na kolejích a shánějí si ve městě bydlení na vlastní pěst, roste v tomto období i zájem o pronájem bytů.

„V srpnu a září se poptávka po pronájmech rapidně zvedne. Nejžádanější jsou hlavně malé byty 1+kk nebo garsoniéry. Zájem o podnájmy je v těchto měsících o dost vyšší než naše nabídka,“ uvedl Vladimír Mikoláš, realitní makléř.

Sedm tisíc nováčků

Více lidí ve městě znamená i větší nápor na městskou hromadnou dopravu.

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) spustil plný provoz už na začátku září a kvůli vysokoškolákům kapacitu navyšovat nehodlá.

„Na všech linkách jezdí soupravy se dvěma vozy a z kapacitních důvodů tramvajové tratě na třídě Kosmonautů už není možné nasadit do provozu více souprav,“ vysvětlila tisková mluvčí DPMO Martina Krčová.

Do prvních ročníků letos nastupuje více než sedm tisíc studentů. Novým prostředím bude olomoucká univerzita i pro studenty ze zahraničí. Ti letos dorazili z padesáti zemí světa včetně několika exotických zemí, jako je Guatemala, Pákistán nebo Jižní Korea. (sla)