Akce se koná na několika fakultách, v botanické zahradě a také v areálu fakultní nemocnice. Letošním tématem jsou Buňky pro vědu.

„Na pedagogické fakultě návštěvníci uvidí funkční model parního stroje, seznámí se s recyklouměním nebo se životem včel. Na dalším stanovišti zase zjistí, jaké exotické částice vznikají na urychlovači nebo co je to telemedicína," popsal část programu mluvčí olomoucké univerzity Radek Palaščák.

Program je nabitý netradičními aktivitami a chybět nebude ani pozorování netopýrů, poslech zvuků zvířat, simulace útoku pomocí falešné webkamery, prezentace pohybových aktivit hendikepovaných nebo ověřování pravosti bankovek pomocí UV lampy.

Studentský spolek UP Crowd si připravil ukázky z výzkumu astrofyziky i magnetické levitace.

Noc vědců v Olomouci - PODROBNÝ PROGRAM

Mezi laboratořemi sveze autobus

V Olomouci se v pátek Noc vědců koná už po čtvrté.

„Jsme rádi, že stejně jako loni bude mezi jednotlivými stanovišti jezdit speciální autobusová linka. A kdo se bude chtít lépe zorientovat v programu, může využít mobilní aplikaci," prozradila Blanka Krausová, vedoucí centra popularizace vědy a výzkumu Pevnost poznání.

Poprvé se k vědeckému reji připojí také olomoucká charita nebo Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

„Prostory pro odběry krve si může prohlédnout prakticky každý kdykoliv během roku, ať už během exkurzí nebo jako dárce. Tentokrát ale příchozím ukážeme i zákulisí, tedy především laboratorní provoz. Právě tam míří ročně tisíce litrů krve, krevní plazmy a dalších složek krve ke zpracování ještě před tím, než je můžeme poskytnout pacientům," řekl tiskový mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Akce je projektem Evropské komise a jejím posláním je popularizace vědy a techniky. Má podobu dvou stovek festivalů vědy po celé Evropě. V loňském roce ji v České republice navštívilo 31 tisíc lidí. Koná se zdarma.

Vše o programu v Olomouci se zájemci dozvědí na www.pevnostpoznani.cz. (paš)