Do mezinárodního projektu se zapojí Moravské divadlo Olomouc, Divadlo na cucky, Divadlo hudby, Divadlo Tramtarie, Divadlo Nabalkoně i Divadlo na Šantovce.

Pro diváky jsou připraveny soutěže, prohlídky či interaktivní hry.

Moravské divadlo začne s programem už v dopoledních hodinách, kdy zve zájemce na zkoušku připravované detektivní hry Splašené nůžky.

„Každý divák se během představení promění ve svědka událostí a záleží jen na něm, jestli se o ně podělí s ostatními a pomůže v řešení případu,“ naznačila děj hry režisérka Michaela Doleželová.

Kapacita zkoušky je omezena na 150 osob, začne v deset hodin dopoledne.

VZHŮRU DO ZÁKULISÍ

Odpoledne se mohou zvědaví návštěvníci podívat i do zákulisí.

„V loňském roce byl o tyto prohlídky velký zájem, doufám, že letos tomu nebude jinak,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Vstup na program je zdarma, kapacita je ale omezená, proto organizátoři nabádají zájemce, aby si vyzvedli místenky v pokladně Moravského divadla co nejdřív.

V Divadle na cucky si herci připravili pohádku pro batolata, tvůrčí workshop Malí architekti či koncert písničkáře Tomáše Gregora.

„Program v našem divadle začne odpoledne a na prknech se představí i hosté ze Slovenska, protože si stále připomínáme vznik samostatného Československého státu,“ sdělil ředitel divadla Jan Žůrek.

Vstup na koncert je zdarma, na pohádku a workshop stojí lístek 70 korun.

Slovenské hosty si pozvalo také Divadlo hudby. Představí se spolu s olomouckým souborem Olivy při improvizační show.

„Během hry se budou projevovat vzájemné vztahy, po ní připravujeme afterparty s DJ,“ doplnil dramaturg Petr Dvořák. Vstup je zdarma.

SOUTĚŽE

Anna Karenina, Jay Gatsby či Klára z Divokých historek pomohou divákům v Divadle Tramtarie vyřešit interaktivní hru.

„Pomocí těchto postav rozboříme pomyslnou hranici mezi jevištěm a hledištěm. Součástí hry bude i československé divadelní okénko,“ uvedla ředitelka divadla Petra Němečková.

Ti, kteří úspěšně vyřeší hádanku, mohou vyhrát volné vstupenky či dárky spojené s divadlem. Program začne v 17 hodin a vstup je volný.

PROGRAM V KONVIKTU

Do programu Noci divadel se zapojí i studentské divadelní spolky v Uměleckém centru Univerzity Palackého.

V divadle K3 a ve filmovém sále si od sedmé hodiny večerní připomenou zájemci důležité milníky a divadelní události.

Po desáté hodině večerní následuje afterpárty v Divadle Nabalkoně, kde se bude losovat o ceny.

„Do slosování půjdou platné kartičky s razítky z divadel Na Šantovce, z Divadla K3 a z Kabaretní scény,“ upřesnila principálka souboru Markéta Zborníková.

Do Noci divadel se tak poprvé zapojí i Divadlo na Šantovce, které mimo jiné také provede zájemce zákulisím.

Letošní již šestý ročník celorepublikové Noci divadel se ponese v duchu Československé divadelní spolupráce. Loňského ročníku se účastnilo na 45 tisíc diváků z celé republiky a zapojilo se 130 divadel.

NIKOLA SALVETOVÁ