Současně s ním projde revitalizací i okolí monumentu, za jejímž návrhem stojí architekt Lukáš Blažek. Jeho studio vyhrálo veřejnou zakázku, přesto Blažek postrádá ideologicko-architektonickou debatu.

Památník sice patří městu, jeho rekonstrukci však iniciovala Ruská federace. Ta zaplatí 3,2 milionu za restaurátorské práce a bronzové odlitky. Zvelebení okolí pak zafinancuje Olomouc 1,8 milionem korun.

Ilustrační foto
Olomouc zaplaví tisíce fandů Opavy a Zlína. Policie chystá velké manévry

Beton zmizí, sady se otevřou

Monument město obnoví do původního stavu, prostředí okolo naopak více splyne s parkem.

Betonový plac nahradí pouze nášlapné kameny vedoucí k památníku, zmizí i skupina přerostlých tisů a Čechovy sady se tak otevřou směrem do Havlíčkovy ulice.

„Seřadiště je poplatné době. Při oslavách tam dříve stávala spousta vojáků. Dnes se na to díváme jinou optikou, podle toho, co se vše od druhé světové války u nás událo," řekl náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Lucie Štěpánková ještě jako ředitelka Krajského úřadu na zasedání zastupitelstva, které odvolalo z funkce hejtmana Oto Koštu a zvolilo jeho nástupce Ladislava Oklešťka
Bývalá šéfka krajského úřadu Štěpánková míří do vedení nemocnic

Řešili i rozsvícení hvězdy

Architekt Blažek chtěl k památníku umístit i tabulku děkující Rudé armádě za osvobození, na níž by však stál i text zdůrazňující nekompetentnost komunistického režimu po roce 1948.

„Přišlo mi dobré, aby se nějak zmínilo, že děkujeme, ale že potom zde bylo temné období, které nebylo příznivé. V roce 1968 přišla okupace a Olomouc jako posádkové město nevzkvétala," myslí si.

Jeho nápad ovšem na magistrátu v komisi pro architekturu neprošel.

„Možná to tam zaznělo, ovšem nic takového se nebralo vážně," dementoval informaci náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Měla by u památníku Rudoarmějcům v Olomouci přibýt vysvětlující tabulka?Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Skutečnost, že návrh padl, uvedl i Aleš Jakubec. Dle něj se mezi členy komise pro architekturu diskutovalo i o opětovném rozsvícení rudé hvězdy na vrcholu památníku. „Řekl jsem, že to snad není možné," uvedl Jakubec.

Ruská strana chce obnovit památník ještě letos. Všechny záměry ale musí město jako vlastník konzultovat s Národním památkovým ústavem (NPÚ). „Obnova samozřejmě podléhá postupům dle zákona," potvrdila Aneta Zlámalová z NPÚ.

Kino Metropol po rekonstrukci fasády a s novým nápisem
Kino Metropol má novou fasádu i nápis. Jak se vám líbí?

Imitace ruské stepi

V jednom z původních konceptů úpravy okolí chtělo studio vybudovat asymetrický šestiúhelník s přístupovou cestou do parku, kolem níž by rostla imitace ruské stepi.

„Přišlo mi to jako dobrý výtvarný princip. Udělat symbolicky ruským chlapcům, kteří osvobozovali naši zem, kus jejich vlasti. Neprošlo to s tím, že by to zdržovalo a bylo to drahé," prozradil Blažek.

Památník je v současnosti izolovaným místem. Není ničen ani graffiti či jinak poškozen.

Akorát v devadesátých letech z něj neznámý pachatel odcizil bronzové desky se jmény ruských vojáků. V současnosti jsou místo nich umístěny nerezové tabulky.

Kinetická socha Davida Černého na římse Muzea umění v Olomouci
Visící muž nad chodníkem v Denisce. Co tam dělá?

Architekt: Není to suverenní postoj města

Cedulka upozorňující na špatnosti bývalého režimu neměla být umístěna místo původních štítků. Lukáš Blažek chtěl otevřít diskusi se soudobými historiky a architekty, jak naložit s tímto veřejným prostorem a jeho obsahem.

„Je dobře, že jim záleží na opravě památníku. Ale německé válečné hroby se komentují s výkladem. Němci vše poučeně komentují a uvědomují si svou historii," vysvětluje Lukáš Blažek.

Dle něj se dala rekonstrukce po obsahové stránce vyřešit lépe výše zmiňovanou stepí a tabulkou.

„Nepřijde mi, že to je svébytný přístup, že se opraví pouze památník v plném znění bez jednotné dodatkové tabulky potom, co zde byla čtyřicetiletá okupace. Nepřijde mi to suverénní postoj zástupců města," uzavřel architekt.

Deník se snažil kontaktovat i ruské velvyslanectví. To se však k situaci nevyjádřilo.

Archeologové našli základy historické městské brány při rekonstrukci třídy 1. máje v Olomouci.
Na třídě 1. máje objevili středověkou bránu do Olomouce
Voskový model bronzové hlavice pro pítka na olomoucké Dolní a Horní náměstí. Foto:
Pítka pro olomoucká náměstí dostávají konkrétní podobu