Na jejich počest se každoročně koná řada vzpomínkových akcí.

V Olomouci začínají oslavy Dne veteránů v 10 hodin slavnostním odhalením zrekonstruovaného památníku osvobození Rudou armádou v Havlíčkově ulici.

Součástí ceremoniálu bude také vystoupení velvyslance Ruské federace a minuta ticha k uctění památky obětem válek.

„Památník je zapsaný na seznam nemovitých kulturních památek a byl slavnostně odhalen v červenci 1945 jako jeden z prvních, které byly v tehdejším Československu po druhé světové válce postaveny,“ připomněla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

„Pískovcový povrch pomníku byl od konce války zanesen prachem a usadila se v něm mikroflóra v podobě řas, mechů a lišejníků. Příprava na restaurování začala před rokem a samotné práce letos v srpnu. Cenu včetně odlití bronzových desek v hodnotě 3,2 milionu korun financovala Ruská federace. V příštím roce plánujeme dokončení revitalizace okolí památníku,“ doplnila mluvčí.

Koncert na Hradisku

Velkým koncertem ve slavnostním sálu Klášterního Hradiska si Den válečných veteránů připomenou ve Vojenské nemocnici Olomouc. Tamní léčebna dlouhodobě nemocných je určena právě k péči o válečné a novodobé veterány a má pro ně připraveno 27 lůžek, z toho 10 sociálních.

„Momentálně se u nás nachází pět veteránů na sociálních lůžkách a další tři hospitalizovaní. Z toho pět veteránů je věku kolem devadesáti let a zúčastnili se bojů za druhé světové války. Ostatní jsou mladších ročníků,“ uvedla sociální pracovnice léčebny dlouhodobě nemocných vojenské nemocnice Martina Nimrichterová.

Koncert pro válečné veterány se ve velkém sálu Hradiska podle jejích slov uskuteční od 14 hodin a zúčastní se jej prakticky všichni veteráni a jejich příbuzní z Olomouce a okolí.

„Každoročně máme na tuto akcí, jejíž součástí je také občerstvení, plno,“ podotkla Nimrichterová.

Den válečných veteránů si dnes a celý tento týden připomínají i v řadě ostatních měst a obcí na střední Moravě.

Například v Přerově se vzpomínkové shromáždění u pomníku obětí 1. světové války na městském hřbitově uskuteční v 11 hodin.

V Dubicku na Zábřežsku si už první listopadovou neděli připomněli na zdejším hřbitově osudy legionáře a odbojáře armádního generála Bohumila Bočka, který je zde pochován.

Skončila Velká válka, další už neměla být

Bylo pondělí 11. listopadu 1918, symbolicky v 11 hodin, když na frontách Velké války umlkly zbraně. Později tato válka dostala název první světová, tehdy však lidé ještě pevně věřili tomu, že takto obrovský konflikt už nikdy nemůže nastat. Toto přesvědčení jim však vydrželo jen něco málo přes dvacet let…

Toho dne v pět rodin ráno dojednala německá delegace v železničním voze nedaleko francouzského města Compiègne příměří, které začalo platit v jedenáct hodin pařížského času.

Skončila válka, která si jen na bojištích vyžádala na 37 milionů mrtvých a zraněných, o obětech civilních obyvatel nemluvě.

Právě tuto událost upomíná Den válečných veteránů, někde nazývaný Dnem vzpomínek, který je od roku 2001 významným dnem v kalendáři České republiky.