„Krása, že? Právě se vylíhl,“ zkoumala úchvatný exemplář pracovnice zahradního centra. „Tam nahoře je další, ten ale už uhynul,“ ukazovala ke stropu.
Vedle čerstvě vylíhnutého motýla jsou ve speciálním motýláriu upevněny ne stěně ještě dva tvrdé hnědé kokony. Také z nich by se měli každým dnem líhnout motýli.
Atlas velký žije v tropických a subtropických pralesech jihovýchodní Asie. Z pohledu celkové plochy křídel až 400 centimetrů čtverečních je považován za největšího motýla na světě. Aktivní jsou především v noci.
Nádherně zbarvený velký motýl je velmi žádaný. Poptávku po nich pokrývají farmy, které se nacházejí přímo v divočině, v přírodě jim nehrozí vyhynutí.
Největší motýl patří do skupiny martináčů. Jeho příbuzným je v Česku se vyskytující martináč hrušňový (Saturnia pyri). V minulých letech byl zaznamenán i na jihu Olomouckého kraje.
V olomouckém motýláriu jsou k vidění i další exotické druhy. „Převážná většina pochází ze střední Ameriky, k vidění je tady také jeden druh z Afriky a jeden druh z Indonésie. Návštěvníci je mohou pozorovat rovněž při líhnutí nebo v době, kdy si pochutnávají na medové vodě a ovoci. Každý týden nám z motýlí farmy letecky dopraví až dvě stovky kukel různých druhů exotických motýlů,“ sdělila zástupce vedoucího zahradního centra Magda Olišarová.
Dospělce zde krmí sladkým nektarem, což je med smíchaný s vodou. K dispozici mají také kousky melounů a banánů.