"Vycházeli jsme z jednoduchého motivu šachovnice, který se objevuje jak v heraldickém znaku města, tak například i na historické dlažbě či věži chrámu svatého Mořice. Chtěli jsme aby logo bylo co nejčistší, co nejvíce univerzálně použitelná v různých velikostech a na všech možných materiálech" uvedl na středeční prezentaci vítězného návrhu jeho autor Jan Kolář.

Jak se vám nové logo líbí?
Hlasujte v naší ANKETĚ

Mezi více než dvěma stovkami došlých návrhů vybírala třináctičlenná hodnotící komise složená z odborníků na design a výtvarnou kulturu, radních a zástupců magistrátu.

"Vítězný návrh jsme zvolili jednomyslným rozhodnutím," uvedl primátor Martin Novotný.

Do finalové části soutěže postoupil kromě vítězné práce návrh Lenky Zapletalové z Přerova, olomoucké agentury m-ARK a dva návrhy pražského Typ+Grafic Studia. (Najdete je v galerii u tohoto článku)

Nový grafický motiv bude město reprezentovat na propagačních materiálech, webových stránkách i oficiálních dokumentech města.

„Pro nás bylo podstatné, abychom vytvořili jednotný vizuální styl, nejenom logotyp jako takový. Snažili jsme se vyjít z nějakého základního prvku města a udělat to, co nejednodušším způsobem,“ vysvětlil autor vítězného návrhu.

Zavedení nového vizuálního stylu bude předcházet vypracování grafického manuálu, který může mít i více než sto stran.

„Dovedu si představit, že některé materiály vyjdou v novém vizuálním stylu ještě letos. V každém případě, cokoli město vyprodukuje v příštím roce, už bude v tomto designu. Není to však otázka toho, že bychom chtěli teď investovat bezmála desítky milionů na přetisk materiálů a přejít tak na tento styl ze dne na den,“ řekl primátor města Martin Novotný.

Radnice zaplatí všem finalistům dvacetitisícové skicovné. Autor vítězného návrhu pak dostane padesát tisíc a olomoucký magistrát s ním podepíše smlouvu na vytvoření finálního grafického manuálu, za který dostane dalších tři sta tisíc korun.

Soutěž o logo především pro potřeby cestovního ruchu vypsal magistrát už před třemi lety.

Tehdy vítězný návrh, prezentující Olomouc jako město dobré nálady, vyšel radnici na osmdesát tisíc korun.

„Současné logo a prezentace Olomouce jako města dobré nálady nepovažujeme za zcela přiměřené. Protože Olomouc není jenom o dobré náladě, ale je to také centrum kultury a historie. Předchozí formu propagace jsme zvolili zejména pro podporu cestovního ruchu. Naším současným záměrem je však vizuálně sjednotit všechny formy současné prezentace,“ doplnil olomoucký primátor Martin Novotný.

Přehlídku vybraných prací z více než dvou set, které se soutěže zúčastnily, mají Olomoučané možnost vidět na výstavě v Muzeu umění. Veřejnsoti je přístupná od 15. května do 15. června. Více:OBRAZEM: Nové logo Olomouce má svou výstavu

Co na nové logo a vizuální styl Olomouce říkáte?
Svůj hlas můžete vyjádřit v naší anketě nebo svůj názor připojit v diskusi pod článkem.