„Všimla jsem si nejprve dodávek s Asiaty, jak jezdí na pole. Pak jsem se šla podívat a viděla skleníky. Nevím, co tam pěstují,“ uvedla zhruba čtyřicátnice, která bydlí ve vedlejší ulici a Povelskou jezdí pravidelně se synem na kole.

Téma se dostalo i do zápisu z posledního jednání komise městské části.

„KMČ před pár dny diskutovala o výstavbě skleníků na poli za ul. Povelská. Její členové upozornili, že o této akci vůbec nebyli informováni. Zároveň upozorňují na rozježdění břeh potoka,“ stojí v dokumentu zveřejněném na internetových stránkách města.

Provozovatelka olomouckého bistra Mercato per tutti Leona Barone
Nové bistro v centru Olomoučany nadchlo. Jako v Itálii, opěvují hosté

Na pozemcích za potokem nyní stojí bezmála dvě desítky fóliovníků. Celkem jich letos bude 28.

Zázemí pro pěstování zeleniny a bylinek zde na pěti hektarech buduje rodinná vietnamská firma.

Komodity do tradičních vietnamských pokrmů pěstuje už v Olomouci-Holici a Bystrovanech. Farmářům se daří a plochy postupně rozšiřují.

Vietnamci v Olomouci oslavili lunární nový rok v sále na Nových Sadech, začal rok dřevěného Draka. 11. února 2024
Vietnamci v Olomouci velkolepě slavili nový rok. Podívejte se

Do restaurací v Olomouci, Rakousku i Německu

„Koupili jsme pole v Nemilanech. Vše máme úředně v pořádku. Nevím, proč to někdo takto řeší,“ vysvětloval uvnitř jednoho z nejnovějších fóliovníků s koriandrem majitel společnosti Bui Van Duy.

Spolu s příbuznými pak přiblížil na zavedené farmě v Holici rodinné podnikání, které úspěšně funguje již 15 let. Firma hospodaří dohromady na 10 hektarech.

Ve fóliovnících, kterých jsou v Holici v ulici Šlechtitelů na tři desítky, a na přilehlých pozemcích pod širým nebem sklízejí členové rodiny čerstvé plodiny využívané při přípravě vietnamských jídel či nápojů.

Kromě koriandru zde aktuálně roste pak choi, vietnamská cibulka, máta nebo kopr. V Nemilanech bude skladba podobná.

„Odběratele máme v Maďarsku, Německu i Rakousku,“ popisoval Van Duy Bui.

Češtinu neovládá, s předkladem musel pomoci jeho zeť.

„Ale berou od nás i z olomouckých restaurací, třeba Maison Viet. Chtějí co nejčerstvější suroviny, my jim je dodáme,“ doplnil mladý farmář tchána.

Jana Nguyenová v minimarketu ve Werichově ulici v Olomouci propaguje tradiční vietnamskou gastronomii, únor 2022.
Šikovná obchodnice na Nových Sadech zve na lahůdky i výlet do Vietnamu

Vietnamská zelenina z Hané má podle rodiny úspěch. Díky tomu si taky mohli dovolit koupit půdu v Nemilanech a pěstování bylinek a zeleniny rozšířit.

V Nemilanech budou letos hospodařit jen na části výměry. Na zbytku má zaseto nájemce. V příštím roce zde končí a zelenina a bylinky se objeví na větší ploše.

„Je to dřina. Práce a jen práce. Do toho teď nepřeje počasí. Textilie snad úrodu ochrání,“ ukazovali farmáři, jak zabezpečili mladé rostlinky před mrazíky, které podle předpovědi opět hrozí v noci na čtvrtek a pátek.

Hanácký Grunt zemědělského družstva v Unčovicích má obrovský úspěch. Na pultu nabízí denně čerstvé maso a několikrát týdně tlačenku, jitrnice a další dobroty. Týdně porazí až 40 prasat ze svého chovu.
Hanácký Grunt má obrovský úspěch. Zemědělci z Olomoucka inspirují ostatní

Pěstujete trávu?

Kvalitu přikoupené půdy si pěstitelé pochvalují. Vyřešit však museli dostatečnou závlahu, bez které se v horkém létě neobejdou.

„Zdroj máme. Samozřejmě se souhlasem úřadu, všechno máme v pořádku,“ usmívali se pěstitelé, kteří se během podnikání v zelenině a bylinkách setkali s různou odezvou okolí.

„Vidí cizince a hned si myslí, co se tu děje. Přišla paní, co tady pěstujeme, jestli trávu. Ukázal jsem jí naši vietnamskou zeleninu a nakonec jsme se společně zasmáli,“ uvedli pěstitelé typický příklad.

Farmy v Holici a Bystrovanech už museli zabezpečit kamerovým systémem. Kvůli krádežím, se kterými se potýkali. V Holici se zloději zaměřili například na vietnamskou mátu.

„Kamery dáme i do Nemilan,“ vzkázali pěstitelé případným nenechavcům.