Jednoduše řečeno: kdo nabídne vyšší částku, ten vyhrává. Šanci však mají i další v?pořadí, protože někteří vítězové „dražby“ nakonec od koupě ustoupí a potom přicházejí na řadu ti na druhém, případně třetím místě.

„Nedá se říci, že by to byl vysloveně častý jev, ale tyto případy se určitě objevují. Můžeme vybrat i druhou, někdy i třetí nejvyšší cenu,“ řekla náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD).

Do obálkové metody prodeje pozemků v Olomouci se zapojil i Bedřich Čermák. Usiloval o místo ve Schweitzerově ulici, a i když uspěl, nakonec pozemek nekoupil.

„Nabízel jsem 900 tisíc korun, což bylo zhruba 1200 za metr, ale jedna paní mě asi o sto tisíc přeplatila. Teprve po třech měsících jsem se dozvěděl, že od koupě ustoupila, takže na řadě jsem měl být já. Jenže čtvrt roku je dlouhá doba a já jsem potřeboval stavět. Je to propojeno s hypotékou a dalšími záležitostmi, takže jsem pak na nabídku od města už nemohl reagovat. Ten systém je strašlivě pomalý a nepružný,“ uvedl Čermák.

V minulosti se objevily i případy, že radnice musela prodej rozběhnout úplně od počátku, protože parcelu už nechtěl koupit žádný z původních zájemců.

„Uchazeči od uzavření smluv odstupují z různých důvodů, jedním z nich je například to, že by dobudování chybějících inženýrských sítí bylo pro ně příliš drahé,“ doplnila Michaela Kličková, vedoucí oddělení majetkových řízení olomouckého magistrátu.

Město začalo pozemky zájemcům nabízet před rokem. K pronájmu a následnému prodeji vyčlenilo celkem jednatřicet pozemků, z kterých jednadvacet určilo pro výstavbu rodinných domů, dalších jedenáct zase zařadilo do kategorie pro výstavbu ucelených komplexů rodinných domů nebo bytovek.

„Vybraní uchazeči mají pozemky v průběhu stavby v?pronájmu. Teprve po kolaudaci jim pozemky město prodá. Důvodem je to, abychom zamezili spekulacím s pozemky,“ pokračovala Kličková.

Minimální kupní cenu, s kterou se můžou lidé o pozemek ucházet, určuje znalecký posudek, který zohledňuje tržní cenu. Parcely touto metodou město předává od pěti set do tisíce sedmi set korun za metr čtvereční.