Moravské divadelní léto se bude konat na letní scéně u oranžerie ve Smetanových sadech. Doplní ji také takzvaná chillout zóna, kde budou doprovodné aktivity.

Open air festival začne ve čtvrtek 15. června akcí Balet gala. Vystoupí sólisté a sbor baletu Moravského divadla společně se studenty brněnské taneční konzervatoře.

„Vybraní studenti, kteří tančí v našich baletech Bajadéra, Giselle, Louskáček a Ivan Hrozný, se tentokrát představí v sólových rolích baletu Carmen na hudbu Rodiona Ščedrina, který bude tvořit první část večera. Nejedná se ale o totožnou choreografii, kterou baletní soubor premiérově uvede letos v dubnu. Ve druhé části pak vystoupí domácí sólisté a baletní sbor v ukázkách z klasického a současného repertoáru,“ pozval šéf baletu Moravského divadla Olomouc (MDO) Jan Fousek.

Bolero & Carmen v podání baletu Moravské divadla Olomouc
Vášeň, techno, nevšední scéna. Olomoucká novinka Bolero a Carmen má premiéru

Ateliér MDO si připraví výtvarné a dramatické dílny, fotokoutek a malování na obličej u dětského představení Miniopery. Hudební pohádky autorů Uhlíře a Svěráka, v nichž účinkují dospělí spolu s dětmi, jsou na programu o sobotách 17. a 24. června.

„Dvakrát také zařadíme oblíbené komedie Splašené nůžky a Sluha dvou pánů, které mají u diváků velký úspěch a bývají rychle vyprodané,“ sdělila vedoucí uměleckého provozu Veronika Hessová.

Součástí festivalu budou i dvě derniéry. „Diváci se budou moci netradičně rozloučit s operetou Mamzelle Nitouche a činoherní komedií Jméno. Poslední uvedení pod širým nebem je určitě milým zpestřením nejen pro diváka, ale i pro samotné účinkující,“ míní ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Hate Me, Tender. Teresa Vittucci
Divadelní Flora 2023: oslava jinakosti i nahý tanec. Jaké taháky letos nabízí

Program doplní ještě komedie britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba, divadelní kvíz o ceny a zakončí jej muzikál souboru opery a operety Noc na Karlštejně.

Příjemným zpestřením bude stand up show Děláme to ve třech ve složení Honza Ťoupalík, Roman Vencl a Karel Pomahač.

„Přichystáme si několik nových stand upů, které budou mít premiéru právě na open air scéně. Chybět nebude ani tradiční scénka všech protagonistů a samozřejmostí je předělávka zahraničního hudebního hitu,“ prozradil Roman Vencl.

V rámci doprovodného programu vystoupí také pouliční umělci.

„Pro letošek chystáme vystoupení místních buskerů, kteří před vybranými představeními diváky naladí na pohodovou notu v chillout zóně,“ informovala vedoucí Ateliéru MDO Petra Slezáčková.

Zvýhodněné vstupenky lze zakoupit až do 30. dubna. Na večerní představení stojí 300 korun a na pohádku 150 korun. Později diváci zaplatí 350 nebo 180 korun. Vstupenky lze koupit v pokladně divadla nebo na online na www.moravskedivadelnileto.cz.

Program open air festivalu Moravské divadelní léto

čtvrtek 15. června, 19.30 hodin: Balet gala
sobota 17. června, 10 hodin: Miniopery
neděle 18. června, 19.30 hodin: Splašené nůžky
pondělí 19. června, 19.30 hodin: Mamzelle Nitouche (derniéra)
úterý 20. června, 19.30 hodin: Dokonalá svatba
čtvrtek 22. června, 19.30 hodin: Divadelní kvíz
pátek 23. června, 19.30 hodin: stand up Děláme to ve třech
sobota 24. června, 10 hodin: Miniopery
sobota 24. června, 19.30 hodin: Jméno (derniéra)
neděle 25. června, 19.30 hodin: Splašené nůžky
pondělí 26. června, 19.30 hodin: Sluha dvou pánů
úterý 27. června, 19.30 hodin: Sluha dvou pánů
středa 28. června, 19.30 hodin: Noc na Karlštejně