Budoucí olomoucká náplavka velkou vodu zvládla. Práce na protipovodňových opatřeních tam byly včas přerušeny, firma také s předstihem odvezla všechny stroje a materiál, které by mohly vytvořit překážku při zvýšeném průtoku.

Úsek mezi mosty v Komenského ulici a na Masarykově třídě je součástí rozšířeného koryta řeky. S jeho občasným zaplavením se při konstrukci nábřeží předem počítalo. Na novém nábřeží řeky Moravy u vysokoškolských kolejí se teď ocitlo pod vodou například půlkruhové schodiště.

VIDEO: Morava v Olomouci 16. října 2020

Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

„Kapacita koryta řeky v centru města je momentálně na osmdesáti procentech plánovaného stavu po dokončení protipovodňových opatření,“ informoval mluvčí magistrátu Michal Folta.

Konstrukce nového mostu na Masarykově třídě a koryto Moravy pod ním je navrženo tak, aby zvládlo průtok 380leté vody. Ten představuje 650 metrů krychlových za sekundu.

Rejnok povede ve výšce 7,65 metru nad dnem řeky a bude společně s náplavkou hlavní dominantou nového nábřeží. Hotový by měl být na jaře 2022. Rekonstrukce mostu na Masarykově třídě je předposlední fází při výstavbě této etapy protipovodňové ochrany města. Olomoučané díky ní získají moderní volnočasovou zónu nabízející atraktivní prostředí s přístupem k řece.