„Nechal jsem se inspirovat reálnou předlohou - tuto parní lokomotivu znají lidé z filmu Železný dědek s Janem Marvanem. Mikád se vyrobilo celkem 43 a já jsem si dovolil udělat další z řady, takže má číslo 044. Vše je na bateriový pohon. Mám od kamaráda z vítkovických železáren černé uhlí, které je nadrcené na správnou velikost k tomu měřítku. Vše dokresluje drezína, která sloužila k přemísťování věcí po kolejišti a lidé ji viděli třeba ve filmu Páni kluci,“ vylíčil modelář z Náchodska.
Na výstavě představil také zmenšeninu železnice a stavební stroje. „Vyrobit model mi zabere devět až deset měsíců. Návrh je důležitý, protože čím lépe to promyslíte, tím snazší je pak realizace. Na výrobu potřebujete technologické vybavení - vrtačky, frézky nebo soustruhy,“ přiblížil.
Ivan Krajča z Brna zase vystavil modely stavebních strojů - bagry na nakládání hlíny a písku nebo drtičku kamene. „Je tu spousta techniky pro převážení a zpracování kamene. Vagony jsou schopny převážet i děti a tento prvek se těší velké oblibě u nejmenších návštěvníků,“ poznamenal.
Na loňský ročník výstavy For Model dorazil rekordní počet návštěvníků - celkem 16 tisíc. Krátce po otevření letošní výstavy to vypadalo, že účast veřejnosti na dvaadvacátém ročníku může tomuto číslu konkurovat.
„Jsou zde jak modely stavebních strojů, tak majestátní lodní - od plachetnic až po velké bitevní lodě, které se prohánějí po vodní ploše. Letečtí modeláři předvádí letadla, která mohou letět rychlostí až 140 kilometrů v hodině, mají rozpětí křídel tři až čtyři metry a benzinové motory. V pavilonu E je pak království železničních modelářů s velkou zahradní a modulovou železnicí, která je letos uspořádána úplně jinak než v předchozích letech,“ přiblížil Michal Poláček, mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.
Novinkou je podle něj model stíhačky Albatros z první světové války. „Tento model ještě nebyl nikde k vidění, má rozpětí křídel bezmála tři metry, na délku měří 2,20 metru a může letět rychlostí až 140 kilometrů. Je to elegantní model - aerodynamiku měli konstruktéři na konci první světové války poměrně vychytanou. V kokpitu je i figurka pilota, který má kuklu a bundu z kůže,“ popsal.
Pozornost návštěvníků výstavy budila také expozice, která byla vzpomínkou na zaniklá olomoucká kina v době, kdy se ještě promítalo na klasický filmový pás.
„Kina byla v minulosti vybavena klasickými projektory, jak na šestnáctimilimetrový, tak na třicetipětimilimetrový film. Řada kin se ale před lety zbavila kompletní kinotechniky - promítacích kabin, zesilovačů nebo lepiček na film. Tyto exponáty jsme tady shromáždili a oživili tak historii kinařství,“ shrnul Jan Bartoň, který expozici připravil.
„K vidění jsou kinozesilovače, ale i původní kinoreklamy na sklíčkách, které se promítaly před začátkem každého představení. Nostalgici určitě vzpomenou, když přišli do tehdejšího kina Moskva, dnešního Centralu, nebo do kina Pohraniční stráže - dnes Metropol, na žlutý diapozitiv Vítáme vás. To bylo první, co u vstupu viděli,“ řekl.
Lidé si mohli vyzkoušet na vlastní kůži také fyzicky náročnou práci promítače.
Zájemci si mohou přijít prohlédnout vystavené exponáty ještě v neděli v době od 9 do 17 hodin.