„V letošním roce se nám podařilo celý systém rozšířit o čtyři nové kamerové body, a to na ulici Hynaisova a u kruhového objezdu v ulici Dobrovského,“ uvedl ředitel Městské policie Olomouc (MPO) Pavel Skalický. „Dále v křižovatce ulice Vejdovského a třídy Kosmonautů a posledním novým bodem je křižovatka u Panoramy,“ sdělil.

Lépe vidí tři stávající body v ulici 8. května (Národní dům), na křižovatce v Pražské a Hodolanské křižovatce, které byly doplněny o pohledové kamery.

„Celý projekt byl realizován v rámci dotačního programu prevence kriminality za finanční podpory statutárního města Olomouce a Ministerstva vnitra ČR, kdy celkové náklady byly ve výši 1 573 000 korun,“ informoval mluvčí strážníků Petr Čunderle.

Olomoucké kamery jsou instalovány na místech s vysokou mírou zejména pouliční kriminality, aby pomohly přispět k jejímu snížení a odradily případné pachatele od protiprávní činnosti.

„V současné době kamerový systém MPO disponuje celkem 37 stacionárními rotačními kamerami, které doplňuje 95 pohledových kamer,“ informoval mluvčí.

Dále dvě panoramatické kamery dohlíží na památku UNESCO - Sloup Nejsvětější Trojice. Deset sleduje nepřetržitě situaci v pěti podchodech pro chodce. „Dalších 14 provozovaných mobilních kamer je trvale umístěno v lokalitách s omezením infrastruktury optických sítí,“ zmínil Čunderle.

V rámci dokončení protipovodňových opatření na řece Moravě bylo umístěno celkem 25 kamer do prostoru náplavky.

„Cílem je posílit pocit bezpečí občanů včetně snížení nápadu protiprávního jednání, a to minimalizovat vandalské projevy, sprejerství nebo znečišťování veřejného prostranství,“ sdělil mluvčí.

Pro operativní použití městské policie slouží 38 kusů mobilních kamer. „Jedná se o případy potřeby monitorování lokalit černých skládek, ochrany dětských hřišť, herních prvků a objektů v majetku města se zvýšeným rizikem vandalských projevů a zajištění preventivního dohledu nad oblastí občanského soužití,“ dodal mluvčí městské policie.