Ve zlepšování služeb na internetu chce vedení města pokračovat a chystá další novinky.ref="http://www.olomouc.eu/portal/aktuality">

Nový portál olomoucké radnice (olomouc.eu) 

Po tom, co se loni rozjely nové webové stránky pro turisty, mohou lidé od úterý navštěvovat zcela nový informační portál města. Nahradil web, který fungoval deset let. Byl už zastaralý, nepřehledný a těžko se v něm hledaly informace.

„Desetileté fungování portálu jsme se rozhodli oslavit jeho kompletní přestavbou. Pracovali jsme na ní několik měsíců. Změna je patrná na první pohled. Zásadně se posunula grafika, nová je struktura stránek a mnohem přehlednější je rozmístění navigačních prvků,“ popsal námětek primátora Jan Holpuch.

Web se změnil ve třech směrech. Nový je design stránek i jejich obsah, který odborníci roztřídili tak, aby byla nejsnáze dostupná data, která občané nejvíce vyhledávají.

„A třetí vylepšení je na technologické úrovni. Pracujeme na tom, aby byl dostupný i pro mobilní zařízení a pro hendikepované osoby. Na nových stránkách můžeme město prezentovat i pomocí multimédií,“ přiblížil Holpuch.

Oficiální web Olomouce

Starý web olomoucké radnice

Potřebuji vyřídít a úřad on-line

Proměna designu lidem pomůže se na webu snáze orientovat. Jednodušší by pro ně mělo být i vyhledávání informací, které aktuálně potřebují. Usnadní jim to nové sekce portálu.

„Jde například o záložku Potřebuji vyřídit, kde obyvatelé města najdou více než sto životních situací, ve kterých se dostávají do styku s úřadem. Nabízíme jim návod, jak v těchto situacích postupovat,“ vysvětlil webmaster Pavel Snášel.

Návštěvník stránek tak přímo na jednom místě najde veškeré kontakty, otevírací doby, formuláře a seznam všech dokumentů potřebných k vyřízení agendy.

„Když si půjde vyřídit cestovní doklad, přesně zjistí, kde a kdy tak může učinit. Dozví se, které dokumenty k tomu potřebuje a další podrobnosti, aby svou agendu mohl vyřešit za jednu návštěvu úřadu,“ vyjmenovala Lucie Kriklová z oddělení propagace a marketingu magistrátu města.

Část úředních záležitostí si mohou lidé obstarat i z domova v sekci úřad online, popřípadě se přímo na internetových stránkách na přepážková pracoviště magistrátu objednat, aby nemuseli čekat ve frontě.

Na webu mohou lidé také zjistit, v jakém stadiu je jejich žádost o cestovní doklad, občanský průkaz nebo řidičák.

„Jednoduše se tak dozví, kdy si jej mají přijít vyzvednout. Díky novému webu se nám také mohou jeho uživatelé ozývat s technickými a obsahovými připomínkami. Získáme tak zpětnou vazbu,“ objasnila Kriklová.

Novinky na webu města Olomouce

Na webu i přehled poplatků za psa či odpad

Vedení města plánuje s vylepšováním webových služeb pokračovat.

Radnice totiž chystá projekt, díky němuž by se obyvatelé města dostali přes internet k dalšímu balíku informací, například k průběhu získávání stavebního povolení.

„Možnost z domova sledovat stav různých typů žádostí chceme ještě rozšířit. Přes přidělené jméno a heslo by si mohli lidé ověřit třeba i historii svých plateb za komunální odpad nebo za psa. Službu bychom chtěli spustit během jednoho až dvou let,“ doplnil Holpuch.

Nová podoba oficiálního informačního portálu vyšla radnici na osmdesát tisíc korun. Proměnou se zabývalo oddělení propagace a marketingu magistrátu, novou grafickou podobu webu vytvořil Radek Holík z olomouckého studia BastArt.

Na webu je umístěno přes dvanáct tisíc článků a navštěvuje jej denně čtyři tisíce uživatelů.

SOUVISEJÍCÍ: Turistický web Olomouce získal cenu na Regiontour