Ředitel gymnázia Radek Čapka při otvírání haly připomněl minulost místa, na jakém stojí.
„Dlouhé roky tu byla škvára s hlínou, objevovala se zranění a prášilo se. Jinak jsme dosud měli jen malou starou tělocvičnu. I od představitelů sportovních oddílů jsem věděl, že taková hala v Olomouci chybí, a jsem proto rád, že se podařilo postavit halu, kterou jiná škola ve městě nemá," prohlásil Čapka.
Spolu s tělocvičnou vyrostlo i venkovní univerzální hřiště, tartanová běžecká dráha, doskočiště i hřiště na plážový volejbal.
„Sportovní gymnázium má dvacet let a stále nemělo prostory, které by jeho zaměření odpovídaly. Je to bomba. Všichni už netrpělivě čekají, aby tu začala výuka," řekla Lucie Fabíková, česká házenkářka a v současné době učitelka češtiny a tělesné výchovy.
Název vybrali z dvacítky návrhů
Podle slov ředitele školy budou halu využívat především dorostenci a junioři, mezinárodní utkání nejsou prioritou.
„Hlavní je, že Olomouc má další odpovídající plochu, takže už se mohou hrát turnaje na skupiny, protože jedna by byla ve sportovní hale Univerzity Palackého," uvedl Čapka jednu z předností Čajkarény, která na sezení pojme asi sto čtyřicet a na státní zhruba sto diváků. Novou halu v Čajkovského ulici 9 mohou využívat i lidé z Olomoucka.
Čajkaréna v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Otevření se kromě zástupců Olomouckého kraje, architektů, stavitelů a zasloužilých sportovců zúčastnili i gymnázisté, kteří předvedli ukázky několika sportů.
Stavba, jejíž náklady vyšly na více než šestašedesát milionů korun, je největší podobnou investiční akcí kraje.
Název "Čajkaréna" vybralo krajské vedení z přibližně dvacítky návrhů
Čajkaréna v Olomouci. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč