Jde o jednoho ze dvou Čechů, kterým se podařilo utéct z vyhlazovacího tábora Treblinka, o Olomoučana Karla Ungera. Před několika dny, 15. dubna by se byl dožil 94 let, zemřel v roce 1990 v USA.

Od úterý si lidé mohou připomínat osudy někdejších obyvatel města hned na dalších devíti místech Olomouce. Například v Panské ulici či na Kollárově náměstí.

Stolpersteineobrazně řečeno kameny, o které se zakopává, či se zakopnout má, patentoval německý výtvarník Gunter Demnig už v roce 1993 a o několik let později vsadil první kameny do dlažby v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. Jde o betonové kostky o rozměrech 10×10 centimetrů, které se vkládají do chodníků před domy, jejichž obyvatelé zahynuli v nacistických koncentračních táborech.

Na Komenského ulici, vsadil do chodníku několik pamětních kamenů, jako vzpomínku na své kamarády, kteří nacistický koncentrační tábor nepřežili, i na jejich rodiny, Pavel Repper.

„Obdobně jsme už položili kameny za dva kamarádky a tohle je další, dnes přijde na řadu ještě jedna kamarádka. My čtyři jsme byli přátelé, jen já jsem se z koncentračního tábora vrátil," sdělil muž.

Víte o někom, kdo ještě nemá kámen? 

Celkem se v úterý ve městě osadilo devatenáct malých betonových dlažebních kostek s mosaznou destičkou.

„Pokládáme další kameny pro oběti holocaustu, kteří byli převážně židovského původu. Vkládají se do chodníku před dům, kde dotyčný člověk bydlel. Odkud byl vytržen a transportován do koncentračního tábora, kde byl nakonec zavražděn," sdělil předseda olomoucké židovské obce Petr Papoušek.

Zároveň uvedl, že jejich cílem je položit kamenů zmizelých co nejvíce.

„Takže pokud někdo má zájem o položení takového kamene nebo ví o někom, kdo by zájem měl, tak ať se určitě obrátí na Židovskou obec v Olomouci. Budeme rádi, když toto položení budeme moct zprostředkovat nebo zařídit," doplnil s tím, že se několik dalších destiček s vyrytými jmény bude pokládat i na konci léta.

Do projektu Stolpersteine se kromě Olomouce zapojuje i řada dalších českých i evropských měst. 

Treblinka, slovo jako z dětské říkankyPříběh Karla Ungera, studenta Slovanského gymnázia v Olomouci, je znám z knihy jeho přítele, „dvojčete" Richarda Glazera, rodáka z Prahy.
Kniha se jmenuje Treblinka, slovo jako z dětské říkanky.
Jde o naprosto ojedinělý příběh a svědectví o nelidském vraždění, kterému Karel Unger spolu s Richardem Unarem unikl díky své vůli žít a samozřejmě díky řadě šťastných náhod. Kámen pro Karla Ungera je od úterý položený v olomoucké Pavlovické ulici čp. 14/55.