V pátek 5. srpna položila Židovská obec Olomouc dalších dvaadvacet Kamenů zmizelých, Stolpersteine, a to za účasti německého autora projektu Guntera Demniga.

Anna Engelmannová byla sestra architekta Paula Engelmmanna, který se v roce 1934 vystěhoval do Palestiny, a Petera Engelmanna karikaturisty a průkopníka kresleného animovaného filmu.

„Peter Engelmann spolu se svou ženou zvolili bezprostředně po příjezdu nacistů do Olomouce dobrovolný odchod ze života. Spáchali společnou sebevraždu. Anna pod vlivem událostí opustila svůj olomoucký domov a nechala se 6. 11. 1939 hospitalizovat v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži, snad v naději, že unikne pronásledování Židů. Kromě ní se nacházelo v kroměřížské Psychiatrické nemocnici dalších 55 osob židovského původu," připomněl Tomáš Hrbek, místopředseda Židovské obce Olomouc.

Doplnil, že všech 56 pacientů bylo však 27. června roku 1942 z léčebny propuštěno a převezeno do sběrného místa v olomoucké škole v Hálkově ulici.

„Odtud o tři dny později, 30. června 1942, pokračovali transportem AAg do Terezína. Už po čtrnácti dnech, 14. července 1942 byla Anna Engelmannová deportována do Malého Trostince, kde zahynula," řekl.

Už přes 160 kamenů v ulicích

Tragické osudy Olomoučanů zavražděných v koncentračních táborech připomíná v olomouckých ulicích už 162 speciálních kamenů, v pátek odpoledne k nim přibylo dalších dvaadvacet malých betonových dlažebních kostek s mosaznou destičkou. Dalších šest přibude ještě v září.

„Doufáme, že každý rok budou přibývat další kameny, cílem je položit všechny," uvedl Petr Papoušek, předseda olomoucké židovské obce a předseda Federace židovských obcí v České republice.

Poznamenal, že destičky se pokládají především před dům, který dotyčný člověk musel nedobrovolně opustit.

„Pro většinu lidí je to jejich jediná připomínka, protože nemají hrobové místo, nejsou nikde pohřbeni," doplnil Petr Papoušek.