Tropická třicítka by měla být dosažena na jihu Olomouckého kraje i Javornicku v úterý odpoledne. „Je to pravděpodobné, může být i lehce překročena,“ upřesnil Václav Smolka z ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ve středu by měla přes území Česka přecházet studená fronta, před kterou ještě může teplota v maximech ke třicítce vystoupat. „Za frontou by se mělo ve čtvrtek o něco ochladit, maxima očekáváme do 26 stupňů. Ale před víkendem to vypadá, že by se třicítka mohla přiblížit,“ uvedl meteorolog.

Na oteplení v tomto týdnu se chystají koupaliště. Ta, která neotevřela v první polovině června, už na nic nečekají. „Vlnu veder si nenecháme ujít. Ve čtvrtek sraz před branami,“ avizoval správce šternberského koupaliště Alexandr Nazarov start s datem 20. června.

Koupaliště prošlo před letošní sezonou opravami. Tobogan má nový nátěr. „Kytovalo se, brousilo a natíralo. Sníží se adheze a dětem to bude ještě lépe jezdit,“ lákal správce na vylepšenou šternberskou atrakci.

V areálu ve Šternberku je zrekonstruované bistro, které má nového nájemce. „Novinky v nabídce? Nebudeme experimentovat, ale nabídneme to, co lidi chtějí: hranolky, párek v rohlíku, možná burger,“ zval správce s tím, že restaurace skončila a v provozu nebude. Za celodenní vstup letos vydají dospělí návštěvníci 90 korun a děti 60. Po 15. hodině je sleva.

O den později, v pátek 21. června, otevírá Laškov, nejmladší koupací biotop nedaleko Olomouce. V areálu vloni kompletně zrekonstruovali multifunkční hřiště, kam mohou návštěvnicí koupaliště zdarma. „Zvětšili jsme bufet,“ přiblížil další změnu starosta Laškova David Kovář.

U originálního zastínění na travnaté ploše zahradníci vysadili další popínavky, protože část jich pomrzla. „Příští rok bychom už chtěli z konstrukce sundat plachtu a stínit zelení,“ poznamenal. Ceny vstupného zůstávají stejné: 80 dospělí a 40 děti, jedná se o celodenní vstup. Obec se nakonec rozhodla nezdražovat.

VIDEO: Na koupališti v Laškově dělají stín kovové „stromy“ (archivní video)

Originální zastínění na biokoupališti v Laškově, červenec 2022 | Video: Deník/Daniela Tauberová

V Litovli je koupací biotop již otevřen. Od loňska mohou nejmenší návštěvníci dovádět v novém brouzdališti. Na novou sezonu, v sobotu 15. června, otevřelo město novinku v podobě venkovního posezení před koupalištěm. V Litovli mírně zvedli ceny: celodenní vstup pro dospělého na 100 korun a děti do 15 let, studenti a senioři nad 65 let zaplatí 70 korun.

V Bělkovicích-Lašťanech zahájili sezonu v pátek 14. června, opět je v nabídce ranní kondiční plavání. Vstupné obec upravila: celodenní pro dospělého na 120 korun a děti a senioři zaplatí polovinu. Vstupné ráno v době od 6:30 do 9:00, pro zájemce o kondiční plavání, činí 20 korun.

Od 1. června je otevřen venkovní areál Plaveckého stadionu Olomouc. V tomto týdnu zde zprovozní zcela nový stánek s občerstvením. „Je již nainstalovaný a v polovině týdne bychom jej rádi otevřeli,“ avizoval manažer olomouckého akvaparku a plaveckého stadionu Dalibor Přikryl.

Novinkou letošní sezony v Olomouci bude i venkovní přístup na populární tobogan. Dokončen by měl být ještě v červnu. Vstup do letního areálu je o něco dražší. Dospělí zaplatí za celodenní pobyt 150 místo 135 korun. Příchozí po 16. hodině mají slevu.

V Uničově je otevřeno od 1. června a hitem sezony je nová atraktivní skluzavka. „Místo čtyřmetrové, jednoproudové osmimetrová ve čtyřech proudech. Je na co se těšit!“ lákal do Uničova správce tamního koupaliště Jiří Páleník.

V areálu je nově položena dlažba před bufetem a návštěvníci budou moci využívat free wifi. „Bazénovou vanu jsme potáhli nově fólií. Vypadá to krásně,“ zval všechny k osvěžení v avizované vlně veder.

Ceník se v Uničově nemění. Dospělí zaplatí 80 korun, děti 40 – do výšky jednoho metru, po značku u vstupu, je vstup na koupaliště zdarma.

Koupací biotop v Pasece otevře novou sezonu 28. června odpoledne. Loňskou předčasně ukončili, protože nevycházely rozbory vody. Biotop prošel úpravami za více než 100 tisíc korun. Na paseckém bio koupališti, kde se o čistotu vody starají rostliny a užitečné bakterie, letos nebude v provozu populární tobogan.

Ceny zde kopírují loňskou sezonu: dospělí 80 korun, děti 40 korun, Po 17. hodině sleva.

Voda na Poděbradech na jedničku. Plumlov se zhoršil

Voda na Poděbradech je podle posledních laboratorních rozborů nezávadná a lidé se zde mohou bez obav koupat.

„Na základě laboratorních rozborů vzorků z koupací oblasti Poděbrady (odběrná místa Plané Loučky a U přístaviště) lze hodnotit jakost vody jako vhodnou ke koupání (ukazatel „jakost vody“ = 1, modrý smajlík). Voda je nezávadná, s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi,“ informovala ve čtvrtek mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Na Plumlově (pláž U Vrbiček) ovšem prokázal rozbor v laboratořích zhoršenou jakost vody. „Ukazatel ‚jakost vody‘ = 3, oranžový smajlík,“ sdělila mluvčí. To znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. „U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat,“ upozornila.

Rozborem byl v lokalitě prokázán zvýšený nález intestinálních enterokoků, sinic a chlorofylu-a.