Ty by dle zadávací dokumentace měly disponovat solárním napájením a kromě mincí v nich půjde platit i bezkontaktními platebními kartami.

Parkující se tak vyhnou nutnosti mít vždy u sebe pár drobných. 

Jak uvedl Miroslav Pizur z oddělení veřejných zakázek města Olomouce, jedná se o výměnu stávajících automatů na mince za modernější přístroje.

„Ve smlouvě se nepožaduje platba mincemi. Je to uděláno záměrně, byly s nimi problémy," prozradil Pizur.

Při sestavování technické specifikace na nové automaty město argumentovalo tím, že řidiči škrábáním mincí přístroj poškozují.

„Navíc každý peníz má při různých teplotách jinou váhu a potom jsou s tím problémy. Údržba stála hodně peněz," dodal Pizur.

Staré nevyhodí, ale přesunou

Staré automaty pak město přesune na méně frekventovaná místa.

„Nechceme se jich zbavovat, umístíme je tam, kde jich není tolik, aby to řidiči neměli daleko. Rozšíříme vlastně síť automatů," objasnil náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Městská policie Olomouc jako provozovatel automatů vyčlenila ve svém rozpočtu na nové přístroje částku 1,6 milionu korun. Z ní chce pořídit minimálně patnáct zařízení na platbu parkovného.

Nejdříve u tržnice, pak na Palachově

Podle smlouvy by jako první měly být vyměněny automaty na starém autobusovém nádraží v Aksamitově ulici.

Následují parkoviště na Palachově náměstí, ve Švermově ulici či na třídě Svobody vedle železářství a další.

Zakázka souvisí s celkovou modernizací parkování v Olomouci. Už dříve představila radnice zavedení SMS plateb.

„Momentálně máme vybraného poskytovatele, který bude provozovat SMS parkování. Předpokládáme, že bude zavedeno začátkem července," předestřel Aleš Jakubec.

Všude za 30Kč na hodinu

Spolu se zavedením SMS plateb končí rozdělení parkovišť do zón s poplatkem deset a dvacet korun. Jednotná sazba bude nově činit třicet korun.

„Zadáváme nyní výrobu dodatkových tabulek, které musí být umístěny pod všemi značkami. Plánujeme i kampaň, v níž budeme veřejnost informovat," uvedl Jakubec.

Město chce dle jeho slov poskytnout řidičům větší komfort.

„Ti, kdo nebudou mít drobné, by měli být schopni zaplatit platební kartou či pomocí SMS," uzavřel náměstek.