Speciální květinový automat si Martina Lenochová v Tážalech, místní části Kožušan na Olomoucku, otevřela teprve nedávno.

„Náš kvítkomat funguje nonstop přímo u hlavní silnice před mateřskou školou v Tážalech. V Olomouckém kraji jsme zatím jediní, kdo jej má. Obrovskou výhodou je, že po celou dobu jsou tam květiny umístěny ve vodě a při stálé teplotě. Díky tomu jsou pořád krásné a čerstvé. V horkých dnech zapínáme chlazení, v mrazech je možné podle potřeby přitopit,“ vysvětlila floristka.

Květiny má ráda už od dětství a je také vyučená v oboru. Aktuálně však floristika není její hlavní profesí na plný úvazek, ale spíše koníčkem pro volný čas.

„Ráda každému připravím kytici přesně podle představ. Občas se stane, že si do ní někdo přeje přidat třeba exotické ovoce. Už jsem vázala také kytici, jejíž součástí byly sýrové korbáčky nebo pikantní minisalámky. Vážu také ´speciálky´ pro děti,“ popsala pestrý sortiment Martina Lenochová.

O vlastním květinovém automatu podle svých slov snila dlouhou dobu. Najít výrobce, který by dokázal splnit její představy, ale nebylo jednoduché.

„Trvala jsem na tom, že kytice musejí být po celou dobu v chladu a ve vodě, aby byly svěží a čerstvé. Zároveň jsem chtěla, aby zákazníci mohli pohodlně zaplatit kartou. Nakonec jsem našla firmu, která to splnila. Díky aplikaci mám přehled o tom, co se prodalo a mohu prázdné boxy hned doplnit. V kvítkomatu je na výběr osm druhů řezaných kytic a nechybí ani dvě dárkové taštičky s kvetoucími hrnkovými květinami doplněné třeba vonnou svíčkou, kvalitním mýdlem nebo čokoládou. Vždy jsou tam také dvě květinové vazby vhodné na slavnostní stůl,“ upřesnila floristka.

Kdo má zájem o speciální „pugét“ na přání, může si jej u Martiny Lenochové s předstihem několika dnů objednat a nechat si jej uložit do květinového automatu.

„Zákazník dostane vlastní přístupové heslo a přijde si do automatu už takzvaně na jistotu. Stává se, že si někteří pro kytku přijedou třeba o půlnoci nebo brzy ráno, kdy ještě obchody nejsou otevřené. Lidé si tady také mohou květinu vyzvednout krátce předtím, než ji předávají, a mají zajištěno, že je stále uložena v chladu, což doma často není možné. Jezdí sem nejen lidé z okolních vesnic, ale i Olomoučané. Těší mě, že kvítkomat postupně objevují a nevadí jim, že není přímo ve městě,“ dodala květinářka.