Dočasně pozastavena je druhá etapa výstavby tramvajové tratě na Nové Sady.

Nebudou se opravovat některé silnice, stavět cyklostezka nebo rozšiřovat kapacita mateřské školy.

Opatření kvůli šířící se nákaze koronaviru mají nepříznivý dopad na ekonomiku města. Ve středu se proto mimořádně sešli olomoučtí radní, aby připravili úsporná opatření.

„Je nutné zajistit finanční prostředky na nákup respirátorů, roušek a dezinfekce. A také úhradu ztrát příspěvkových organizací nebo přípravu na možné snížení příjmu města z rozpočtového určení daní v rámci přípravy rozpočtu na rok 2021,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Teď ne: točna, cyklostezka, větší školka

Rada proto rozhodla o zastavení některých plánovaných projektů a oprav.

Jedná se například o chystanou rekonstrukci silnic v ulicích Legionářská, Studentská a Šantova.

Odkládá se také nová cyklostezka ze Samotišek do Droždína a Bystrovan, autobusová zastávka a točna v Chomoutově nebo rozšíření kapacity mateřské školy Střední Novosadská.

Dočasně přerušena je druhá etapa výstavby tramvajové tratě na Nové Sady.

„Práce na realizaci pozastavujeme do podzimu 2020, kdy budou známy přesnější odhady dopadů šíření nákazy novým koronavirem,“ informoval náměstek Martin Major.

Ekonomické dopady odhaduje vedení města v řádech desítek milionů korun.

„Pokud to bude mít dlouhodobější charakter, můžeme se dostat do velkých problémů. Už nyní řešíme přípravu na škrty těch investičních akcí, které můžeme v budoucnu s ohledem na mimořádnou situaci postrádat. Tvoříme rezervy a připravujeme si prostor na úspory,“ popsal úsporná opatření primátor.