Olomoucká radniční koalice složená z ANO, hnutí spOLečně, ProOlomouc a Pirátů v pondělí oficiálně představila své programové prohlášení.

Nové vedení města chce podle něj do konce volebního období v roce 2026 postupně snížit zadlužení Olomouce, případné další úvěry chce využívat výhradně na investice.

Plány radnice počítají také postupným převodem celé vodovodní sítě a distribuce vody do rukou města či se zahájením výstavby minimálně padesáti městských bytů. K tomu chce využívat dotace a dlouhodobé úvěry na výstavbu nájemního bydlení ze státního rozpočtu i Evropského sociálního fondu,

„Kromě celkového snížení dluhu chceme vést proinvestiční politiku. Nově zřízená investiční komise se bude zabývat každoročním, střednědobým a dlouhodobým investičním plánem. Investice a opravy chceme směřovat především do majetku ve vlastnictví města, a to za využití evropských i národních dotačních prostředků. V tomto volebním období chceme převzít i provoz části městské vodohospodářské infrastruktury a pokračovat v přípravě přechodu provozování celé vodohospodářské infrastruktury městem,“ uvedl primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Vizualizace proměny bývalé cihelny v Samotiškách v lesopark s biotopem. Jezírko
Bývalá cihelna v Samotiškách se má změnit na lesopark s jezírkem. Podívejte se

Městský architekt bude. A zimák?

Mezi prioritami koalice je i zřízení samostatného oddělení architektury a vypsání výběrové řízení na městského architekta.

Co se týče věčného tématu zimního stadionu, radní chtějí podle programového prohlášení rozhodnout o jeho budoucnosti a „zahájit realizaci vybraného záměru“ – ať už to bude velká oprava plecharény či účast na projektu multifunkční haly soukromého investora.

Jednou z priorit pro nadcházející roky je v závislosti na financích z Národní sportovní agentury rekonstrukce plaveckého stadionu, včetně výstavby nového bazénu a stavba sportovní haly na ZŠ Holečkova.

ZŠ Mozartova v Olomouci, ilustrační foto
Olomouc hledá ředitele pěti základních škol

Radní hodlají zachovat tzv. pastelkovné pro všechny prvňáčky a zlepšit kvalitu školního stravování. Plánují dále investovat do rozšiřování kapacit škol a školek a do budování učeben - například na MŠ Baarova, ZŠ Demlova, MŠ Čajkovského, ZŠ Komenium, ZŠ Spojenců, ZŠ Heyrovského, MŠ Husitská či ZŠ Dvorského.

Zdroj: Petr Pelíšek

Přestavba trati i bezhotovostní MHD

V oblasti veřejné dopravy se chystá oprava a modernizace tramvajové trati na Novou Ulici v Brněnské ulici.

Vedení města chce také připravit rekonstrukci trati mezi náměstím Hrdinů a Neředínem a hodlá pokračovat v projektování prodloužení trati přes Nové Sady až do Slavonína.

V areálu bývalých vojenských opraven u Velkomoravské ulice v Olomouci finišují demolice, 8. února 2023
VIDEO: Obří haly u Velkomoravské jsou pryč. Demolice pro novou čtvrť skončila

Dokončí halu pro odstav tramvají u hlavního nádraží a plánuje „pokračovat v ekonomicky promyšlené projektové přípravě výstavby nového depa pro tramvaje a autobusy“.

Radnice slibuje také bezhotovostní platbu za jízdenky ve vozech MHD či vylepšení inteligentních zastávek. Plánuje obnovu 10 procent vozového parku za ekologická, nízkopodlažní a klimatizovaná vozidla.

V plánu je i přestavba křižovatek Schweitzerova - Velkomoravská a Rooseveltova-Polská či vybudování nových přechodů pro chodce a úprava některých stávajících.

„Nadále budeme rozšiřovat síť cyklostezek a cyklotras, a to i ve spolupráci s okolními obcemi. Týkat se to bude tras Neředín – Topolany, Samotišky – Droždín – Bystrovany, ale i Jeremenkovy ulice nebo městské části Holice,“ nastínil náměstek primátora Tomáš Pejpek (ProOlomouc).

Zahrádkářská kolonie na pravém břehu řeky Moravy v Olomouci-Nových Sadech, 31. ledna 2023
První chatky na Nových Sadech zbourali. Zrušenou kolonii teď užívají bezdomovci

Muzejní čtvrť a nová tržnice

Nová koalice avizuje, že nastartuje revitalizaci areálu tržnice a starého autobusového nádraží včetně vypsání architektonické soutěže. Zaměří se také na projekt tzv. Muzejní čtvrti, tedy proměny a oživení prostoru kolem muzeí u náměstí Republiky.

Vedení města hodlá cílit i na kultivovaci historického jádra včetně dopravního zklidnění a omezování vizuálního smogu. Obdobně chce zlepšovat i stav přednádražního prostoru. Velká rekonstrukce čeká Sloup Nejsvětější Trojice, památku UNESCO.

Radnice bude investovat také do revitalizace či založení nových parků, například ASO parku, parku v Dlouhé ulici, Hradisko-východ či Švýcarské nábřeží.

Na proměnu okolí řeky Moravy od mostu u Bristolu přes Hradisko do Černovíra chce vypsat urbanisticko-krajinářskou soutěž.

Studie revitalizace ASO parku v Olomouci.
Proměna ASO parku v Olomouci je blíže. Co vše přinese

V plánech města je rekonstrukce restaurace a toalet u rozhledny v olomoucké zoo či příprava rekonstrukce Palmového skleníku ve Smetanových sadech.

Prioritou je rovnež vybudování nového odpadového centra s třídící linkou v Olomouci.

„Budeme také pokračovat v projektové přípravě ekologické a energeticky úsporné likvidace čistírenských kalů a rozšiřovat síť polopodzemních kontejnerů na tříděný odpad,“ dodal náměstek Otakar Štepán Bačák (spOLečně).

Park Švýcarské nábřeží. Vizualizace budoucí podoby lokality .
Zanedbaná plocha v Olomouci se změní na park Švýcarské nábřeží. Podívejte se

Spolupráce s developery

Schválené programové prohlášení hovoří i o posílení spolupráce s developery a přijetí pravidel pro jednání s nimi.

V řízení města chce koalice „prosazovat zásady a principy protikorupční politiky a prevenci všech forem klientelismu“. Zmiňuje také zapojení veřejnosti do vybraných rozhodování či zpřístupnění dat o činnosti a fungování města k veřejné kontrole.

CELÉ PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ 2022-2026 najdete ZDE