Po mnoha letech se samosprávám otevírá prostor pro rozvoj. Mohou plánovat například výstavbu rodinných domů, pro které chybějí vhodné pozemky.

„V katastru obce byl plánovaný přístav nebo překladiště. Nechápali jsme, kde chtějí brát pro kanál vodu. Když v létě byla sucha a viděli jsme, co teklo v Oskavě, nedávalo to celé smysl. To by byla jen nějaká velká stoka zarostlá sinicemi?“ kroutil hlavou nad záměrem starosta Pňovic Radoval Štábl.

Zastupitelstvo Pňovic zrovna ve středu, kdy vláda rozhodla o konci územní ochrany DOL, schvalovalo nový územní plán obce.

„Tak se to bohužel potkalo. Uzávěra v něm ještě figuruje, ale jsme velice rádi, že zvítězil zdravý rozum a blokace skončí,“ reagoval na rozhodnutí vlády starosta.

Parcely pro rodinné domy

V části katastru, kde se nesmělo stavět, uvažuje obec o možném rozvoji bytové výstavby.

„Musíme to promyslet. V této části bychom konečně mohli uvažovat o výstavbě rodinných domů,“ nastínil Štábl.

Zrušení územní rezervy a ukončení projektu DOL, jehož hlasitým průkopníkem byl dosluhující prezident Miloš Zeman, přivítali i ve Štěpánově, kde blokace znemožňovala zejména rozvoj v části Moravská Huzová.

Ilustrační foto
Kanál Dunaj-Odra-Labe má šanci, zhrozili se v obcích na Hané

„V této části by se perspektivně mohla rozvíjet výstavba rodinných domů. Zjednoduší se nám vybudování cyklostezky Moravská Huzová - Stádlo,“ vyjmenoval starosta města Jiří Šindler.

Proti kanálu se už dříve ozvala řada přírodovědců. V rozhovoru pro Deník varoval před realizací docent Martin Rulík z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Ilustrační foto
Ekonomický přínos průplavu? Nesmysl, říká vědec z olomoucké univerzity

Případná říční varianta by podle něj znamenala naprostou degradaci vlastního toku. A padesát metrů široký a tři až čtyři metry hluboký kanál vedle řeky, který bude potřebovat vodu, by naprosto narušil komunikace řeky s podzemní vodou v okolní krajině.

Plavební kanál Dunaj - Odra - Labe měl protnout Pardubický kraj. Obce a města měla roky v územní rezervě desítky hektarů pozemků, kde se nesmělo stavět.Plavební kanál Dunaj - Odra - Labe měl protnout celou střední, severní i východní Moravu. Obce a města měla roky v územní rezervě desítky hektarů pozemků, kde se nesmělo stavět.Zdroj: Pardubický kraj

„Jakékoliv prohloubení řeky, její narovnání, vyspádování, to všechno vede k tomu, že voda z krajiny mizí ještě rychleji. Jakýkoliv kanál, který bude vyspádovaný, bude znamenat to, že voda odteče z krajiny. Kanál ji tady nezdrží. Naopak,“ vyvrátil jeden z argumentů propagátorů díla.

„V roce 2040 budou průtoky našich řek o třetinu, možná o polovinu nižší. Budeme rádi za nějakou vodu, která tady bude,“ varoval dříve v rozhovoru pro Deník.