Letos se tematicky zaměřených přenášek a seminářů zúčastnilo 40 zájemců ze všech koutů České republiky.

„Provedeme je obdobím od antiky po 19. století. Dozví se něco například o faleristice, tedy historii řádů a vyznamenání, z dob Rakouska-Uherska. Kromě přednášek nás ale čeká také exkurze do Klášterního Hradiska nebo společenský večer v areálu univerzity,“ shrnul za organizátory Jiří Militký.

Účelem letní školy je prezentovat numismatiku jako zajímavý obor a poukázat na výsledky numismatického bádání zájemcům z řad širší veřejnosti. Na konci víkendu každý účastník získá certifikát o absolvování kurzu.

„Milým překvapením je, že většina z přítomných přijela poprvé. Těch, co se účastnili loni, se vrátilo zhruba 20 procent. To dokazuje, že o tuto historickou vědu i naši akci je zájem,“ potěšilo Militkého. Vystudovaný archeolog se o sběratelství zajímá od dětství. Zabývá se právě numismatickým bádáním. „Podstatou mé práce je psaní – redakční a editační činnost. A také výstavy a přednášky,“ doplnil numismatik zaměřující se především na období Keltů, antiky a vrcholného středověku.

Přítomní se od pátku do neděle seznámili s mincovnictvím 13. století na Moravě, košickým zlatým pokladem, keltskými mincemi z opevněného hradiště v Třísově nebo s počátky ražby brakteátů v Evropě. O zajímavé poznatky se nenechal ochudit například Roman Prusík z Chebu.

„Přijelo nás sem pět, stejně jako loni. Zajímá nás to, jsme i členy České numismatické společnosti,“ svěřil se. Letní škola numismatiky v Olomouci se koná i za její podpory. Organizátoři věří, že zájem o numismatiku přetrvá a z akce se stane tradice.