Tisíce aut se přesunuly na objízdné trasy a větší zátěž přinesly i do centra Olomouce. Na opravovaný úsek I/35 v ulicích Foerstrova, Pražská a Albertova okamžitě nastoupily stavební stroje. V neděli už byla stará vrstva asfaltu pryč.

„Zhotovitel postupuje vysokým tempem. Pracuje se od pondělí do neděle, včetně svátku,“ shrnul regionální mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Miroslav Mazal. „Konkrétně se dělníci věnují frézování, revizi odvodnění a úpravě dlažby i žulového dvojřádku z kostek,“ přiblížil probíhající práce.

Začátek uzavírky olomouckého průtahu, 24.9. 2023 po 17. hodině.  Na snímku křižovatka třídy Svornosti a Foerstrovy.
Olomoucký průtah uzavřen! Zkouška nervů začíná

Uzavírka na jedné z nejvytíženějších olomouckých komunikací, po které denně projede na 24 tisíc aut, citelně zasáhla do dopravy ve městě. V pondělí ráno, první den uzávěry, se tvořily kolony na objízdných trasách i v centru. Provoz pak i v dalších dnech výrazně narostl na třídě Svobody, ve Wolkerově ulici, Štítného, ale i v Palackého nebo Studentské ulici.

„V pondělí v ranních hodinách jsme hustší provoz na problematických místech dle možností usměrňovali, situace se už během dopoledne výrazně zklidnila. Postupně si to sedlo, řidiči si našli svoje trasy. Situaci nadále monitorujeme,“ hodnotila ve druhé polovině týdne policejní mluvčí Petra Vaňharová.

VIDEO: První den uzavírky průtahu Olomoucí přinesl kolony: 

Zdroj: Deník/Daniela Tauberová, Michal Kovář, Magda Vránová

Městská policie v souvislosti s uzavírkou průtahu eviduje zvýšený počet přestupků s nerespektováním přenosných značek zákaz zastavení v místech, kudy je vedena náhradní autobusová doprava. „Zejména v lokalitě Tabulový Vrch, například na ulici U Kovárny,“ poukázal mluvčí Petr Čunderle

Práce na městském tahu, který je uzavřený od sjezdových ramp v ulici Brněnská (u Hoteláku) po rondel u Globusu, potrvají do 5. listopadu. Vzhledem k vytíženosti komunikace budou nezbytné uzavírky křižovatek s příčnými ulicemi (Hněvotínská, Svornosti a třída Míru) podle ŘSD omezeny na nejkratší možnou dobu.

V polích pod Svatým Kopečkem vzniká stání pro karavany, září 2023
VIDEO: V polích pod Svatým Kopečkem vzniká stání pro karavany

Jako první bude v době od 13. do 22. října uzavřena křižovatka s třídou Míru, následovat bude třída Svornosti a od 30. do 5. listopadu neprojedou řidiči křižovatkou s ulicemi Hněvotínská a Štítného.

Za rekonstrukci části průtahu zaplatí ŘSD 28,2 milionu korun. Původně předpokládaná hodnota zakázky činila 43 miliony.

Celkovou uzavírkou opravovaného úseku se doba stavebních prací zkrátí z původních 16 na 7 týdnů.

Poškozený úsek I/35 (v km 241,6 – 243,7) už podle odborníků potřeboval výměnu asfaltu kvůli trhlinám, vyjetým kolejím a dalším nerovnostem, například po starších vysprávkách. „Nutnost oprav potvrdila provedené diagnostika. Jedná se o nejfrekventovanější úsek,“ poukázal již dříve Mazal.