Festival Olomouc Design Days je multižánrový projekt, který vzniká jako pokračování Dizajn Trhu, prodejní přehlídky lokální módy, šperků, designu, výtvarného umění a hraček. Probíhat bude po celý listopad a Olomoučanům i návštěvníkům města nabídne spoustu příležitostí k setkávání, zábavě i dalšímu vzdělávání.

Studie počítá s pěší zónou v části ulice Palackého. Široké chodníky budou s kolejištěm v jedné výškové úrovni, navrženo je stromořadí. Smíšený provoz pěších a cyklistů.
Pěší zóna v Palackého? Oprava tramvajové trati má radikálně proměnit ulice

Na programu bude řada zajímavých a nevšedních akcí. Široká veřejnost bude moci nahlédnout například do studií místních kreativců nebo vyrazit na přednášky o designu. Proběhne rovněž beseda s architektem Miroslavem Pospíšilem, která bude věnována rekonstrukci Červeného kostela a jeho dalším projektům.

VIDEO: Tomáš Dostál, ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje o Design Days Olomouc

Zdroj: Vránová Magda

Lidé si budou moci prohlédnout například Nezvalovu Archu, projít si s průvodcem historii a architekturu olomoucké Ringstrasse či se seznámit s novými projekty, které mají v blízké době změnit veřejný prostor v Olomouci.

„Zveme také na výstavu s názvem Sklizeň 2023, plody regionálního designu. V polovině listopadu se uskuteční beseda se sochařem a výtvarníkem Ivanem Theimerem. Rozhovor s ním povede historik umění a bývalý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal,“ pozval vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Nové pítko na Horním náměstí v Olomouci. Odhalil jej sám autor Ivan TheimerIvan Theimer je mimo jiné autorem Arionovy kašny i pítka na Horním náměstí. V roce 2017 jej sám odhalil Zdroj: Deník / Kopáč Jiří

Festival má sdružovat spřízněné aktivity různých pořadatelů v oboru designu, kulturních a kreativních průmyslů, užitého umění a kulturních služeb. Zúčastní se jej například Muzeum umění, Univerzita Palackého, Unie výtvarných umělců, Kreativní Olomouc, vědecká i městská knihovna, Dizajn Trh, Galerie Telegraph, Vault 42, Maker Fair nebo Za krásnou Olomouc.

„Město v tomto projektu hraje koordinační roli, podobně jako například u Muzejní noci. Chceme listopad do budoucna zařadit do kulturního kalendáře jako období, kdy Olomouc nabízí design, módu a různé další zajímavé kreativní počiny,“ vysvětlil náměstek primátora Viktor Tichák.

Vizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v Olomouci
Jak se změní Olomouc? Tady je přehled chystaných staveb

Na přípravách se podílí město Olomouc spolu s Inovačním centrem Olomouckého kraje, jejich zástupci v pondělí podepsali memorandum o spolupráci.

„Podpora kulturně kreativních průmyslů je pro nás především o propojování místních kreativců mezi sebou a na firmy. Proto mě těší, že spolu s městem startujeme užší spolupráci právě tímto projektem,“ vyzdvihl Tomáš Dostál, ředitel Inovačního centra Olomouckého kraje.

Podrobný program festivalu zájemci najdou na olomoucdesigndays.cz .