Magistrát v květnu vyzval majitele nemovitosti, kterým je podle katastru „Království Jugoslávie, Srbko", aby se do půl roku o stavbu přihlásil. Dokument odešel na adresy velvyslanectví Srbska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatska, Makedonie a Slovinska.
Výzva však zůstala bez odezvy. „Lhůta pro přihlášení se k vlastnictví mauzolea je do 15. listopadu. Pokud se do této doby nikdo nepřihlásí, je třeba požádat soud o určení vlastnictví," sdělila mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.
Za jakou dobu by pak mohla stavba připadnout městu, není jisté. „Jak dlouho to může trvat, to nikdo neví. Vzhledem k tomu, že objekt není náš, chováme se k němu jako ke věci nalezené. Je to ale právní spor, zda nemovitost může být věcí nalezenou," uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major.
Město chystá opravu
Město teď připravuje projekt na opravu památky, základní návrh by mělo znát do konce roku, přičemž uvažuje o rozsáhlejší i úspornější variantě. Cenu a rozsah ani jedné z nich však zatím neví. „Přemýšlíme, jak objekt zachránit. Největší dilema je, že kdybychom šli do velké rekonstrukce, tak za třicet čtyřicet let mohou naši následovníci řešit podobný problém s opravami," řekl primátor Olomouce Martin Novotný. Radnice nicméně předpokládá, že by mauzoleum zůstalo pietním místem.
Bude-li hrobka nakonec města, to o jeho příští podobě rozhodne začátkem příštího roku.
V současné době je kulturní památka neudržovaná a často ji kontroluje městská policie. „Jako každý neobydlený prostor přitahuje lidi bez domova. Objevuje se i sprejerství, které předáváme republikové policii. Krom toho si tam hlídka nedávno všimla injekční stříkačky," řekla mluvčí olomouckých strážníků Magda Václavíková.
SOUVISEJÍCÍ: O opravu mauzolea ve Výpadu usilují hned dvě občanská sdružení