Ve hře je však i mnohými Olomoučany preferovaná varianta: plošný zákaz.

Herny však mohou využít tříletou ochranou lhůtu, a tak z ulic města zmizí nejdříve v roce 2015.

Nový zákon také určil, že výtěžky z hazardu dostanou obce. Do městské pokladny by tak ročně mohlo přibýt odhadem až sedmdesát milionů korun.

Obyvatelé města herny ve svém okolí nechtějí. Vyplynulo to i z několik anket na webu Olomouckého deníku.

Naposledy zde čtenáři reagovali na otázku, co si přejí v Olomouci v novém roce. Ze zhruba dvou tisíc hlasů získalo druhý nejvyšší počet přání zakázat ve městě herny.

„Mnoho lidí se shodne na tom, že herní automaty zvyšují kriminalitu, ničí rodiny a vydatně napomáhají vzniku osobních tragédií. Jsem pro úplné zrušení automatů. Nebo aspoň pro jejich brutální omezení. Výdaje státu na žehlení následků hazardu platíme všichni,“ napsal k jednomu z článků o hernách ve městě Olomoučan pod přezdívkou Rastin.

Právě i díky podnětům obyvatel města začala před dvěma lety olomoucká radnice s regulací hazardu. Nejdříve zpoplatnila automaty i moderní videoterminály, poté zmrazila počet hazardních podniků.

1300 automatů v Olomouci

Se zákazem heren však otálela. Čekala na novou legislativu. Ta začala platit od nového roku.

„Vytvořili jsme pracovní skupinu, která má do poloviny roku vytipovat místa, kde bychom chtěli herny ještě zakázat. Pak chceme vydat vyhlášku, která to legislativně zakotví,“ popsal náměstek primátora Ivo Vlach.

Radnice má spočítané, že je nyní ve městě téměř třináct set herních přístrojů. Podle náměstka je to dost vysoké číslo, které by se mohlo radikálně snížit.

Radní proto budou jednat o zákazu hazardních podniků na dalších místech ve městě.

Kromě Horního a Dolního náměstí a okolí škol by herny mohly zmizet také z celé městské památkové rezervace, ze sídlišť nebo z frekventovaných ulic města, například z Masarykovy třídy.

„O všem se budeme na pracovní skupině bavit. Pak vybereme varianty vyhlášky, které předložíme vedení města a posléze zastupitelům. Ze hry nevylučujeme ani jednání o plošném zákazu heren v celém městě,“ podotkl náměstek Ivo Vlach.

Plošný zákaz? Je třeba se zamyslet

Při rozhodování bude podle něj záviset na několika zásadních faktorech. Jedním z nich bude to, že nově by do rozpočtu města mělo z hazardu přitéct ročně zhruba sedmdesát milionů korun, což je o čtyřicet milionů více než dosud.

„Zohledníme také to, kde je hazard nejvíce škodlivý. Hlavně bychom chtěli omezit jeho negativní vliv na děti a mládež. Také se musíme zamyslet nad tím, zda plošným zákazem něčeho dosáhneme. Je možné, že se pak sázení a hraní přesune do sfér, na které nebudeme mít žádný vliv. Popřípadě se může objevit potom za hranicemi města v jiných obcích,“ vysvětlil Vlach.

Na vydání vyhlášky město nyní nijak nespěchá. Je to především z toho důvodu, že nový zákon hernám povolil tříletou ochranou lhůtu.

„Znamená to, že když vydáme vyhlášku letos, tak herny zmizí na začátku roku 2015,“ doplnil Vlach.

Připravované změny se nelíbí majitelům heren. Podle vlastníka jednoho z podniků na Masarykově třídě, kde se hazardu nebývale daří, pro ně bude vyhláška likvidační.

„Automaty jsou součástí našeho výdělku a důvodem, proč k nám někteří hosté chodí. Bez nich můžu zavřít. Nemáme kuchyni a ani hudební produkci. Je to omezování podnikání. Nelíbí se mi to,“ poznamenal majitel herny.

Herny zakázali ve Šternberku i Uničově, chystá se Litovel

Na nářky provozovatelů hazardních podniků nedali ve Šternberku, kde plošný zákaz schválili už loni. I tam však musí tři roky počkat, než herny z města zmizí. Zastupitelé se rozhodli je zakázat, i když by výnos do rozpočtu přinesl kolem tří až čtyř milionů.

„Zastupitelé se shodli, že se výtěžků město vzdá. Herny ve Šternberku nechceme. Zatím pro nás totiž znamenaly jen výdaje. Rušení nočního klidu, výtržnictví, lichva, napadání či zneužívání sociálních dávek. Často zasahovala městská policie, což nás stojí peníze,“ uvedla tajemnice šternberského úřadu Naděžda Studecká.

Plošný zákaz platí v Hranicích, v Uničově a jednat o vytlačení heren z města budou také v Litovli. Příští týden se k tomu chystá zastupitelstvo na svém zasedání.

„Radní Litovle zastupitelstvu doporučili zrušení automatů. O zákazu heren budeme tedy jednat,“ řekl starosta města Zdeněk Potužák.