Vítěz s městem od příštího ledna podepíše roční spolupráci.
„Veřejnou soutěž na dodávky elektřiny pro příští rok jsme vypsali na základě auditu, který pro nás vypracovala odborná poradenská firma. Ta vycházela ze současného stavu odběru elektřiny v budovách, které město spravuje,“ upřesnil Ivan Rašťák, tiskový mluvčí olomoucké radnice.
Vítěz soutěže by měl proud dodávat pro všechny budovy magistrátu, včetně mateřských i základních škol a ostatních příspěvkových organizací. Jedinou výjimkou je pak olomoucká zoo a Moravské divadlo.
„Celkový objem dodávek elektřiny představuje zhruba devět milionů korun ročně. Předpokládáme, že úspora by tak v příštím roce mohla dosáhnout asi devíti set tisíc korun,“ pokračoval Rašťák. Většinu městských budov doposud elektřinou zásoboval ČEZ.
V Prostějově ušetřili statisíce
Nového dodavatele už před dvěma lety vybrala také radnice v Prostějově. Při úsporách se však vydala jinou cestou.
„Vítězná společnost Moravia Energo nám elektřinu dodává pro světelnou signalizaci a veřejné osvětlení ve městě. Za poslední dva roky jsme tak oproti předchozímu stavu ušetřili více než sedm set tisíc korun,“ řekl místostarosta Prostějova Vlastimil Uchytil (ODS).
K úsporám veřejných peněz při dodávkách elektřiny přistoupil před dvěma lety také olomoucký krajský úřad.
„Ten působí spíše jako prostředník, který podle aktuálních nabídek na energetické burze ředitelům krajských příspěvkových organizací doporučuje nabídky jednotlivých společností. Při monitorování trhu nám pomáhá každoročně poradenská firma, která je schopná rychle, odborně a správně vyhodnotit pohyby na burze s energiemi. Příspěvkové organizace si pak své dodavatele elektřiny na základě těchto informací vybírají samy,“ uvedla Marta Novotná z odboru strategického rozvoje krajského úřadu v Olomouci.
Za loňský rok tak velkoodběratelé elektřiny, jakými jsou například nemocnice nebo ústavy sociální péče, ušetřily na dodávkách více než tři miliony korun.
„Od letošního roku měly možnost změnit svého dodavatele také školy, které zřizuje kraj. Protože ušetřené peníze však zhodnotíme až na základě skutečné spotřeby, jejich výsledky budeme znát až na konci roku,“ pokračovala Novotná.
Podle předběžných odhadů se však i v tomto případě dá mluvit asi o třech milionech korun.