Nadační fond Pro srdce Hané při I. interní klinice Fakultní nemocnice Olomouc otevře II. etapu kardiostezky a zároveň se pokusí o vytvoření českého rekordu v nejvyšším počtu účastníků populární chůze stylem Nordic walking.

„Onemocnění srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtnosti v České republice, přičemž účinnou prevencí těchto chorob je pohyb. Právě severská chůze je velmi vhodná a zdravá, jelikož se zapojí více svalů a je větší energetický výdej. Je vhodná i pro starší generaci, kterým hole pomohou získat větší stabilitu,“ popisovala Eliška Sovová z nadace Pro srdce Hané.

Zájemcům, kteří se chtějí podílet na tuzemském rekordu, a nemají vlastní hole pro nordic walking, si je nemusejí kupovat. Pořadatelé jsou připraveni pomůcky půjčit.

Parky křižují čtyři různě dlouhé trasy – od sto metrů po tři kilometry – na kterých mohou lidé všech věkových kategorií otestovat kondici a postupně ji zvyšovat. Pomocníkem jsou cedule s mapou a tabulkami umístěné na startu v cíli.

„Stezky jsou nově natrvalo osazeny dlaždicemi s logem srdce. V různých barvách podle délky. Jen nejdelší, protože vede přes rekonstruovanou hlavní alej, není momentálně zprovozněna,“ poznamenala Sovová.

Lidé, kteří by měli zájem o Nordic walking, mohou jednou měsíčně přijít do parků, kde je instruktoři naučí, jak se právně s holemi pohybovat.

„I mimo tyto organizovaná setkání jsou na stezkách v parcích vidět vyznavači Nordic walking. Jsme rádi, že se aktivita dostává do povědomí lidí a věříme, že pokud o rekord to ještě posílí,“ poznamenala Sovová.

Více o činnosti nadace a severské chůzi na webu PRO SRDCE HANÉ.