Zkusí se tak dostat přes sto tisíc návštěvníků, kteří Olomouc každoročně navštíví.

Přitáhnout turisty do univerzitního města, které přes prázdniny bez studentů trochu uvadá, chce první ročník divadelně-operních představení Olomouckých barokních slavností.

„Akce bude probíhat od 8. do 19. července, vždy vpodvečer v půl osmé v atriu Jezuitského konviktu. Součástí programu bude i výstup na věž kostela svatého Michala a noční prohlídka kaple svatého Jana Sarkandra," pozvala k návštěvě barokní a novobarokní stavby Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu.

Za představení složené z úryvků slavných oper zaplatí diváci sto korun, sbory i sólisté vystoupí v právě rekonstruované replice barokního divadla. Součástí vstupenky budou i slevové kupony do arcibiskupského paláce, restaurací či vinného šenku. Kupony je možné využít do konce července.

Baroko by se tak mělo spojit se silnými vjemy.

„Máme ambici orientovat nabídku akcí v letošní turistické sezoně především na zážitky. Baroko ve městě hraje prim, a to nejen v oblasti architektury, ale právě i v hudební linii. Věřím, že série speciálně vytvořených představení přinese Olomoučanům i návštěvníkům města nezapomenutelné chvíle," přál si náměstek primátora Jan Holpuch.

Vláček o víkendu nepojede

Kdo se nebude chtít po olomouckých památkách trmácet pěšky, může už teď sáhnout do kapsy pro padesát korun a nasednou na jeden z vláčků, které denně vyjíždí z Horního náměstí.

Přes katedrálu svatého Václava, kde bude další stanoviště, projedou čtyři vagonky Bezručovými sady a přes tržnici zamíří po třídě Svobody zpátky k radnici.

„Vláček, který po městě začal opět jezdit po dvou letech, bude nejméně do konce září brázdit Olomouc od pondělí do pátku, každou hodinu od 12.15 až do večera. Jízdenky je možné koupit u řidiče," představila staronovou atrakci Vykydalová a dodala, že děti do tří let se svezou zdarma.

Město zároveň spouští webové stránky se speciálními turistickými nabídkami, které lidé najdou na adrese tourism.olomouc.eu.

„Naleznou tam odkaz na shromažďování slev různých subjektů jako jsou divadla, zoologická zahrada, restaurace, ubytování. Zájemce se tak snadno dostane na jejich stránky. Město nebude fungovat jako slevomatový portál, jen dá možnost zviditelnit akční nabídky," vysvětlila záměr vedoucí oddělení cestovního ruchu.

Kromě toho se také chystá publikace o židovských památkách v Olomouci a zatraktivní se prohlídky v arcibiskupském paláci, kde průvodci obléknou dobové kostýmy.

Od června do září budou již potřetí bezplatně zpřístupněné některé olomoucké kostely, letos nově i s Bazilikou Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Opět se chystají i noční prohlídky radnice.

Stejně tak zůstává plavba na raftech historickou Olomoucí, komentované projížďky na kole nebo návštěva krytu z 50. let zbudovaného jako velitelské stanoviště štábu civilní obrany.

Návštěvnost v poslední době mírně poklesla

Děti provede po městě kočička Ola, pro dospělé je připraven balíček Olomouc v kostce.

„Je to hodinová prohlídka po nejdůležitějších památkách ve městě. Pro individuální návštěvníky nabízíme audioprůvodce s devadesátimi­nutovou nahrávkou v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině, ruštině nebo polštině," vyjmenovala vedoucí informačního centra Jitka Lučanová.

Návštěvnost Olomouce v poslední době mírně poklesla. Tuzemských návštěvníků přijelo méně, zahraničních hostů naopak více.

„Pohybuje se to kolem sta tisíc návštěvníků ročně, je to dlouhodobější průměr. Nejvíce jezdí lidé ze Slovenska, Ruska, Ukrajiny, Polska. Zajímavostí je, že přijíždí více lidí z Lotyšska a potom z Jižní Koreje. Ti tu zatím jen přespávají, chtěli bychom je však zdržet déle, asi to však bude obtížné," uvedla Karin Vykydalová.

Jedním z lákadel pro asijskou klientelu má podle ní být právě barokní Olomouc, což je pro hosty z východu zajímavé téma.

Region nevyužívá projíždějící klienty

Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR vidí problém Olomoucka, a potažmo Moravy, v několika věcech. Jednak sem turisté, kteří přiletí do Prahy, míří méně než do Čech. Za druhé je třeba zaujmout ty, již projíždějí.

„Je škoda, že region nevyužívá tranzitní klienty, kteří jedou z Polska do Itálie, především do Říma. Takových lidí jsou statisíce a jedou přes Moravu. Tranzity většinou využívá Zlínský kraj nebo Brno, ale Olomoucký kraj to zatím neumí," domnívá se místopředseda pro vnější vztahy.

Je prý třeba přijít s konkrétní nabídkou, a nelákat jen na hrady, zámky a kláštery.

„Lidé chtějí aktivní dovolenou. Kdo na to dokáže zareagovat, vítězí," shrnul Papež.