V celém kraji eviduje Úřad práce ČR více jak čtyři tisíce zdravotně znevýhodněných osob.

V Olomouci pro ně připravuje řešení životní situace nová pracovní skupina. Ta je sestavená z představitelů města, jeho akciových společností, zástupců různých neziskových organizací a pracovníků sociálního odboru.

Společně za pomoci evropských dotací hodlají vytvořit a organizačně zabezpečit pracovní místa vhodná například pro vozíčkáře, nevidomé nebo lidi s duševním onemocněním.

Se zaměstnáváním znevýhodněných uchazečů o práci, kteří nemohli živobytí najít dlouhodobě, mají zkušenosti například technické služby či zoologická zahrada na Svatém Kopečku.

Z minulosti proto vědí, jaká úskalí mohou stát tomuto dobrému úmyslu v cestě.

„Z pohledu města a pohledu lidí, kteří stojí o práci, je motivace jasná. Je důležité nastavit pravidla tak, aby existovala motivace i pro potenciální zaměstnavatele," uvedl ředitel Technických služeb města Olomouce Miroslav Petřík.

Snížit administrativní zátěž

Pro zaměstnavatele jde také o administrativní zátěž, která se v minulosti v případě přidělených zaměstnanců ze strany úřadu práce mnohdy vůbec nevyplatila.

„Bývalo to tak, že k nám postupně poslali třeba osmdesát uchazečů, a z nich nakonec byli schopni pracovat dva," sdělil ředitel ZOO Olomouc Radomír Habáň.

Zejména odstranění různých administrativních překážek je předpokladem pro úspěch projektu. Nově se do něj zapojují Lesy města Olomouce.

Zástupci organizací, které lidem s handicapem pomáhají, zase zdůraznili, že přímo v jejich řadách existuje velké množství klientů, kteří skutečně o práci zájem mají.

V některých případech ji i akutně potřebují, aby mohli z výdělku pokrýt náklady třeba na chráněné bydlení.

Zástupci organizací Tyfloservis, Spolek Trend Vozíčkářů, InternetPoradna.cz, Charita Olomouc, Mana, Člověk v tísni či Klíč – centrum sociálních služeb také mohou v rámci této pracovní skupiny přímo vyjednat se zaměstnavatelem specifické podmínky, za nichž může ten který klient dobře vykonávat práci.

Setkání a spolupráce ve skupině se budou účastnit také společnosti Edukol a SocioFactor.

VÍCE: Nezaměstnanost je nejnižší za šest let. A největší je nabídka míst