Lidé nad sumami požadovaných za staré byty v panelácích kroutí hlavou. A diví se i odborníci.

„Zrovna včera jsem četl u konkurence, že majitel požaduje za panelový byt dva plus jedna po rekonstrukci 42 tisíce korun za metr čtvereční. To je opravdu hodně a řekl bych až neetické. Samozřejmě je otázkou, zda byt za tuto cenu skutečně prodá,“ řekl vedoucí makléř Hanácké realitní kanceláře Petr Vičar.

Poptávka převyšuje nabídku

Proč stavební boom nestáhne ceny paneláků? V Olomouci stojí nyní třípokojový byt v panelovém domě přes dva miliony korun.

„Někteří lidé moc nepřemýšlí. Neutrácejí vydělané peníze, ale berou si hypotéku, kterou při slušnějším příjmu dostanou bez problému. Za panelák jsou klidně schopni dát 2,2 milionu korun, přitom nový byt by pořídili za 2,4 milionu. Dokonce nabízíme novostavby domů i s pozemkem v Brodku za 2,5 milionu korun,“ uvedl Vičar.

Ceny jsou podle něj vysoké samozřejmě i proto, že poptávka stále výrazně převyšuje nabídku.

Podle makléřů by se však růst cen starých, zejména panelových bytů měly brzy zastavit a pomalu začít padat.

„Nebude to už příští rok, ale určitě klesnou. Někteří zkušení makléři odhadují, že rapidně,“ poznamenal Vičar.

Do trhu v Olomouci podle něj hodně promluví rozsáhlá výstavba na Nových Sadech.

„Nových bytů budou stovky, dokonce snad ke dvěma tisícům,“ dodal.

Sousední okresy jsou na tom hůře

V Olomouckém kraji se vloni začalo stavět o dvacet procent bytů více proti roku předchozímu.

Nejvíce investoři začali budovat na Olomoucku – nárůst je 42 procent. „V mezikrajském srovnání byl ten Olomoucký na sedmém místě v počtu zahájených bytů, přičemž meziroční nárůst jejich počtu byl v kraji nejvyšší,“ uvedla Kateřina Káňová z olomoucké pobočky ČSÚ.

Na sousedním Přerovsku došlo k mírnému útlumu a počet zahájených bytů klesl opatnáct procent. Stejně tak je tomu i v horském okrese Šumperk.

Silný ročník sedmdesát

Stavební boom si pochvalují nejen investoři, kterým navíc už druhou zimu přeje počasí, ale hlavně mladí lidé ze silných ročníků ze sedmdesátých let shánějící bydlení.

„Už měsíc konečně bydlím. Koupil jsem nový byt na Tabulovém vrchu a z místa jsem nadšený,“ líčil třicetiletý Ivo Dosoudil.

„Je pravda, že to tady vypadá trochu jako sídliště, ale domy nejsou nalepeny na sebe, bude mezi nimi zeleň a hřiště,“ dodal.

Za metr čtvereční s třicetimetrovou terasou zaplatil zhruba dvacet tisíc korun. V jeho okolí postupně firma dokončuje více než tři stovky bytů.