„Současná podoba tohoto jedinečného místa je totiž dočasná. Ráz řeky se pozmění s blížící se rekonstrukcí, festival proto poskytne návštěvníkům jednu z posledních možností zažít atmosféru původní kamenné památky pocházející už z 18. století," připomněl mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Multikulturní program nabídne divadelní představení, koncerty na instalovaném mole na řece, doprovodné aktivity pro rodiče s dětmi i širokou veřejnost a v neposlední řadě též noční plavby s hudebním doprovodem Ololodi Kordulky, jenž pojme až dvanáct pasažérů.

Zájemce čeká i projekce úspěšného snímku Nenasytná Tifany, celovečerního debutu režiséra Andyho Fehu, který v Olomouci pobýval během studií.

Představení přímo na řece

Hlavní akrobaticko-scénické divadelní představení se bude odehrávat v neděli 11. září od 21 hodin. „Jeho jedinečnost a neopakovatelnost spočívá v samotném umístění, představení se totiž bude odehrávat přímo na řece Moravě. Při této příležitosti vznikne provizorní, samostatně plovoucí dřevěné molo, které bude umístěno na vodní hladině řeky a nahradí tak jeviště, jež bude ze všech stran obklopeno vodou," pokračoval mluvčí.

Iniciátorem festivalu je Šimon Pelikán, kterého už mnoho lidí zná z role kapitána Ololodi Kordulky a organizátora plaveb historickou Olomoucí.

Tentokrát k projektu přizval umělecké osobnosti nejen olomouckého regionu, například režiséra a dramatika Vladislava Kracíka, hudebního skladatele Martina Peřinu, baletku Moravského divadla Olomouc Danielu Hannelovou, operní pěvkyni Annu Jelínkovou, mistryni Evropy v šálové akrobacii Lucii Kurnickou, tanečnici Michaelu Bártkovou, herce Mirka Černého a Vojtu Johaníka a další.

Více informací je uvedeno na www.plavbyolomouc.cz.