„Je to určitě nejvýznamnější osmičkové výročí, které je dobré oslavit v optimistickém duchu prvorepublikových filmů. Program je rozdělen do dvou částí, dopoledních doprovodných akcí a odpoledního programu v centru města. A večer v osm hodin bude hrát Moravská filharmonie v Redutě,“ řekl náměstek primátora a organizátor akce Jan Holpuch.

V devět hodin ráno začnou jízdy parního vláčku z hlavního olomouckého nádraží do místní části Řepčín, potrvají do půl druhé odpoledne. V jídelním voze vláčku se mohou cestující občerstvit chlebem se syrečky, utopencem s cibulí a dalšími dobovými pokrmy.

Veterání i tramvaj z roku 1914

Před hlavním odpoledním programem si mohou příchozí prohlédnout hned několik výstav. Ve foyer Moravského divadla bude ukázka historických pohlednic a fotografií Olomouce, která potrvá až do 7. listopadu.

V Domě armády bude expozice s legionářskou tematikou Svoboda k ohni zrozená. Na radnici je nainstalovaná výstava Osudové roky české státnosti 20. století.

V deset hodin dopoledne ve čtvrti Chválkovice na Selském náměstí položí primátor Olomouce Martin Novotný (ODS) vyzdobený věnec na tamní pomník.

V jednu hodinu si mohou zájemci prohlédnout historickou tramvaj vídeňského typu z roku 1914, vozy z veteránklubů nebo se svézt každých patnáct minut vyhlídkovým autobusem s průvodcem.

Prezident přijede ve čtyři

Hudebně budou celou akci doprovázet lidové či swingové soubory, zapojí se také Moravské divadlo a Divadlo Tramtarie.

„Na nádvoří radnice máme nachystané malé kino s groteskami, které doprovodí pianista,“ řekl Holpuch.

Samotný prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštíví Olomouc podle organizátorů podruhé, a to sice ve čtyři hodiny odpoledne. Poprvé zde byl v roce 1921. Podruhé přijede jeho „živá“ kopie.

„Museli jsme najít někoho, kdo bude typově velice podobný. Můsíme využít co nejvíce fotografií, abychom věděli, jak jej nalíčit, jaký oděv v Moravském divadle vybrat – vše musí odpovídat realitě. Sehnal jsem tomuto převlečenému Masarykovi i nahrávku z projevu z roku 1928, aby se trochu naučil napodobit i řeč,“ řekl předseda Masarykovy společnosti Karel Podolský.

Poté mohou zájemci jít s lampiony z Horního náměstí na Žižkovo náměstí, kde se budou klást věnce k pomníku TGM. Nakonec vypukne ohňostroj.

Odpoledne nepojedou tramvaje 2 a 4

Oslavy si vyžádaly dopravní omezení.

„V době mezi pátou a půl sedmou večer nepojedou tramvaje číslo čtyři a dvě. Odklonili jsme je přes Tržnici a Třídu Kosmonautů,“ vysvětlila mluvčí olomouckého dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Zajímavostí je také překrytí orloje ze současné podoby socialistického realismu na předválečnou podobu z roku 1898. Na současném orloji ze zmíněné doby zbyl jen hodinový stroj.

Program oslav v Olomouci

13.00–16.00 Kulturní program v prvorepublikových kulisách na Horním náměstí

– Dobová vystoupení hudebních, folklórních a divadelních souborů na dvou podiích (Tradicionál Olomouc, Folklorum, Létající Rabín, Tramtarie, Swingband a Moravské divadlo)

Orloj v předválečné podobě, historická tramvaj na náměstí, vyhlídkový autobus Praga s průvodcem, auto a moto veteráni, dobové hasičské sbory, autentický trh, Němý biograf na nádvoří radnice, loutkové divadlo pro děti

16.00–18.00 Speciální návštěva a ohňostroj

16:00–17:00 Příjezd prezidenta Tomáše G. Masaryka do Olomouce

17:00–18:00 Lampionový průvod a ohňostroj

Doprovodný program

9.00–13.30 Parní vlak na trase Olomouc hl. n. – Olomouc-Řepčín a zpět

20.00 – Koncert Moravské filharmonie v Redutě

Výstavy

24. října. až 7. listopadu, foyer Moravského divadla Olomouc: výstava historických pohlednic a fotografií Olomouce

8. října až 11. listopadu, Dům armády: výstava „Svoboda v ohni zrozená“

Simona Horká